KE przyjęła zalecenie dotyczące wymiany hrywny na banknoty innych państw wg kursu Narodowego Banku Ukrainy

KE przyjęła zalecenie dotyczące wymiany hrywny na banknoty innych państw wg kursu Narodowego Banku Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/szewczykus
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska przyjęła zalecenie Rady ws. wymiany hrywny na walutę państw unijnych przez osoby uciekające przed wojną na Ukrainie, poinformowała Komisja. Programy wspierające przeliczenie hrywny na waluty państw członkowskich powinny zakładać wymianę maksymalnie 10 tys. hrywien na osobę, bez opłat, według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Ukrainy.

„Dzisiejszy wniosek ma na celu promowanie skoordynowanego podejścia dla wszystkich państw członkowskich, aby zapewnić osobom uciekającym z Ukrainy te same warunki wymiany banknotów hrywny na walutę lokalną, niezależnie od państwa członkowskiego” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: NBP: w ciągu trzech dni wymiany hrywny dokonało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy >>>

Komisja wyjaśniła, że przyjęcie wniosku Rady w tej sprawie jest konieczne z uwagi na fakt, że Narodowy Bank Ukrainy musiał zawiesić wymianę banknotów hrywny na zagraniczną gotówkę w celu ochrony ograniczonych rezerw walutowych Ukrainy. 

W konsekwencji instytucje kredytowe w państwach członkowskich UE niechętnie przeprowadzały wymianę ze względu na ograniczoną wymienialność banknotów hrywny i ekspozycję na ryzyko kursowe, czytamy także.

Maksymalny limit 10 tys. hrywien na osobę

Niektóre państwa członkowskie rozważają wprowadzenie krajowych programów wspierających przeliczanie ograniczonej liczby hrywien na osobę, a celem Komisji jest promowanie spójnego podejścia do takich programów. Programy powinny przewidywać maksymalny limit 10 tys. hrywien na osobę, bez opłat, według oficjalnego kursu wymiany ogłoszonego przez Narodowy Bank Ukrainy. 

Czytaj także: PKO Bank Polski: wymiana hrywien możliwa w 52 oddziałach, a docelowo w stu placówkach >>>

Programy powinny trwać co najmniej trzy miesiące. 

Od początku inwazji na Ukrainę do Unii Europejskiej przybyło ponad 3,8 mln osób uciekających przed wojną. 

Źródło: ISBnews