KE: nie opóźniać planów na wypadek brexitu bez umowy
Komisja ogłosiła plan, w ramach którego banki na kontynencie będą mogły korzystać z infrastruktury finansowej w Londynie nawet przy brexicie bez umowy. Valdis Dombrovskis, komisarz odpowiedzialny za usługi finansowe, powiedział Bloombergowi, że system finansowy jest zintegrowany i wszystkie podmioty muszą być pewne, że nie nastąpi ryzyko tworzenia luki nadzorczej. Przygotowania do nowej sytuacji muszą jednak przyspieszyć zarówno sektor prywatny, jak i same państwa członkowskie.
Kluczową troską Komisji są kontrakty na instrumenty pochodne obsługiwane przez izby rozrachunkowe w Londynie. To jedno z największych zagrożeń dla rynków finansowych wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia. Już w zeszłym miesiącu przyjęto decyzję zezwalającej na 12-miesięczny dostęp do londyńskich izb rozrachunkowych. Komisja wezwała państwa członkowskie, by przyspieszyły prace nad przygotowaniem wszystkich scenariuszy. Komisja planuje ściślejszą współpracę w sprawie inicjatyw, których nie mogą podjąć brukselscy urzędnicy. Chodzi o utworzenie wspólnej platformy z państwami członkowskimi, by koordynować i wymieniać informacje na temat środków krajowych.
Niemcy i Francja należą do krajów, które podjęły zaawansowane kroki na szczeblu krajowym, aby zagwarantować, że umowy finansowe zawierane z brytyjskimi firmami będą mogły zostać obsłużone, nawet jeśli Wielka Brytania odejdzie bez umowy 29 marca. Branża finansowa ulokowana w tym kraju przenosi w międzyczasie swoje operacje do Europy kontynentalnej, aby upewnić się, że bez przeszkód będzie mogła kontynuować interesy z klientami. Jak wynika z informacji podawanych przez banki, pięć największych zamierza przenieść do Frankfurtu 750 miliardów euro aktywów bilansowych. Ta zmiana jest postrzegana jako nieodwracalna.
Czołowe banki wybrały w większości Frankfurt, ale także Amsterdam przeprowadził udaną kampanię, aby przyciągnąć inwestorów, szczególnie wśród mniejszych i nowoczesnych firm. Liczba takich podmiotów, które zakładają ewentualne przeniesienie się do Holandii z Wielkiej Brytanii ze względu na brexit wynosi obecnie 250, według holenderskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Liczba ta wzrosła z 150 na początku 2018 r. i 80 na początku 2017 r.