Katedra Notre-Dame – jak ubezpieczać obiekty zabytkowe?
Usuwanie skutków pożaru katedry Notre-Dame będzie trwało wiele miesięcy i pochłonie znaczące nakłady finansowe. Wiele osób już zadeklarowało wpłaty, często w niemałej wysokości. Pojawia się pytanie, czy w przypadku pożaru zabytku tej rangi w likwidację włączy się ubezpieczyciel.
Istnieją specjalne produkty dla przedmiotów o wartości artystycznej i zabytkowej. Obwarowane są wymogami dotyczącymi zabezpieczeń czy stanu technicznego budynku.
– Niestety, duża część kościołów nie spełnia takich warunków – mówi Rafał Mańkowski, ekspert i analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Z tego, co już widzimy, katedra Notre-Dame też nie była ubezpieczona należycie, byłoby to bardzo trudne w praktyce. Świadczy o tym już rozpoczęta zbiórka. Już wycena odbudowy katedry jest wręcz niemożliwa.
Niełatwe ubezpieczenie
Możliwość wyposażenia zabytkowych budynków w systemy bezpieczeństwa pożarowego często jest ograniczone, a same obiekty gdyby były budowane dzisiaj w oryginalnej formie, nie zostałyby dopuszczone do użytkowania, bo nie spełniałyby współczesnych wymogów przeciwpożarowych. To utrudnia ubezpieczenie tych obiektów.
– Problem ten szczególnie widoczny jest w przypadku dużych obiektów kubaturowych o drewnianej lub częściowo drewnianej konstrukcji – podaje Piotr Górecki, inżynier oceny ryzyka w Generali.
Jak wskazuje Rafał Mańkowski, suma ubezpieczenia w przypadku budynków zabytkowych powinna być dużo wyższa niż w nowych, wznoszonych zgodnie z aktualnymi schematami inwestycyjnymi. Przykładowo, przy doborze farb, materiałów uczestniczą najczęściej eksperci specjalizujący się w konserwacji tynków (łącznie z freskami), rzeźb, witraży. To są bardzo kosztowne elementy. Takie miejsca to ogromna wartość materialna, historyczna, ale też emocjonalna, której nie da się odtworzyć.
Polisa na czas renowacji
Przyczyny tragedii związanej z pożarem katedry Notre-Dame jeszcze nie zostały oficjalnie podane, ale statystyki pokazują, że pożary w wyniku prowadzenia prac remontowych czy renowacji nie są czymś rzadkim.
Tymczasem wszelkie prace remontowo-budowlane wymagają zawarcia osobnej, specjalistycznej umowy ubezpieczenia. Standardowa polisa majątkowa zabezpieczająca budynek od ognia i innych nieprzewidzianych zdarzeń nie uwzględnia ochrony w trakcie renowacji obiektu, gdyż w trakcie tego typu prac wzrasta ryzyko powstania szkód.
– Każdy właściciel obiektu planujący przeprowadzenie prac renowacyjnych powinien zawrzeć specjalistyczne ubezpieczenie budowlano – montażowe. Warunki ubezpieczenia dostosowane są do specyfiki tego typu prac i gwarantują środki na naprawę ewentualnych szkód powstałych w ich wyniku- mówi Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.