Karuzela kadrowa w bankach kontrolowanych przez państwo
W ostatnich ośmiu latach Skarb Państwa przejął kontrolę nad dwoma bankami – Pekao SA i Alior Bank SA, a udział banków kontrolowanych przez państwo w aktywach sektora zbliża się do 50%.
Zmiana rządu w sytuacji ostrych sporów politycznych oznacza z reguły zmianę zarządów państwowych banków, choć w większości z nich Skarb Państwa ma mniej niż 50% akcji.
Po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w roku 2015 stanowisko prezesa zachował jedynie prezes PKO BP (29% akcji należy do Skarbu Państwa) Zbigniew Jagiełło, który funkcję tę sprawował w latach 2009 – 2021. Ale po jego dymisji w ciągu dwóch lat na fotelu prezesa zasiadały cztery osoby: Jan Emeryk Rościszewski, Iwona Duda, Paweł Gruza (p.o.) i Dariusz Szwed.
W drugim co do wielkości banku kontrolowanym przez państwo Pekao SA (20% akcji posiada PZU, zaś 12,8% Polski Fundusz Rozwoju), po jego renacjonalizacji w 2017 roku było trzech prezesów: Michał Krupiński, Marek Lusztyn i Leszek Skiba.
Rok na fotelu prezesa
W maju 2015 roku PZU kupił 25% akcji Alior Banku. Dziś ma 32%, co oznacza, że bank jest pod kontrolą skarbu państwa. Od tej częściowej nacjonalizacji funkcję prezesa lub wiceprezesa kierującego pracami zarządu wykonywali kolejno: Wojciech Sobieraj, Michał Chyczewski, Katarzyna Sułkowska, Krzysztof Bachta, Iwona Duda, Maciej Brzozowski, Grzegorz Olszewski.
Bankiem Ochrony Środowiska, którego największym akcjonariuszem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, posiadający 58% akcji kierowało od 2015 roku aż siedem osób, przy czym najczęściej byli to pełniący obowiązki prezesa, oddelegowani z Rady Nadzorczej.
W Banku Pocztowym (75% akcji należy do Poczty Polskiej) na fotelu prezesa zasiadało w tym czasie sześć osób.
Przeciętny okres sprawowania funkcji prezesa w bankach komercyjnych, kontrolowanych przez państwo to niewiele ponad rok. Zmiany na stanowiskach prezesów nie miały charakteru merytorycznego i nie były wyjaśniane. Można się tylko było domyślać (na ten temat spekulowały media), że są wynikiem tarć w koalicji rządzącej.
Okres pełnienie funkcji prezesa w banku prywatnym
W bankach, należących do prywatnych akcjonariuszy sytuacja taka jest nie do pomyślenia. Stabilność zarządu jest zaletą docenianą przez akcjonariuszy.
mBankiem kieruje od 2010 roku Cezary Stypułkowski, City Handlowym kierował przez 18 lat (2003–2021) Sławomir Sikora, po czym przeszedł na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej, a zastąpiła go Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska. Bankiem BNP Paribas Bank Polska kieruje od roku 2017 Przemysław Gdański, Millenium od 2013 roku Joao Bras Jorge, ING Bankiem Śląskim od 2016 roku Brunon Bartkiewicz, który wcześniej pełnił tę funkcję w latach 1995–2000 i 2004–2009.
W Santander Bank Polska, którym w latach 2007-2015 kierował Mateusz Morawiecki, prezesem od 2016 roku jest Michał Gajewski, związany z Grupą Kapitałową WBK, a następnie Bankiem Zachodnim WBK (poprzednik Santander Bank Polska) od 1992 roku.
Byłoby dobrze, gdyby urzędujący od niespełna dwóch miesięcy rząd stworzył mechanizm selekcji według kryteriów merytorycznych prezesów spółek Skarbu Państwa (w tym banków) i w efekcie zatrzymał karuzelę stanowisk.