Kandydatka na urząd komisarza Usług Finansowych po przesłuchaniu przez posłów ECON
W połowie listopada zakończyły się przesłuchania kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej przed komisjami parlamentarnymi PE. Każdy z kandydatów odpowiadał przez kilka godzin na pytania posłów zajmujących się tematyką i zakresem przyszłych kompetencji danego komisarza.
Wiemy już, że osiągnięto porozumienie polityczne i wszyscy kandydaci otrzymali aprobatę. Oznacza to, że głosowanie dotyczące całej Komisji Europejski zaplanowane na 27 listopada powinna się odbyć zgodnie z planem, a rozpoczęcie nowej kadencji KE z początkiem grudnia 2024 r. nie jest zagrożone.
Maria Luis Albuquerque – desygnowana na komisarz usług finansowych i unii inwestycji i oszczędności, która miałaby odpowiadać za prace dyrekcji DG FISMA, była przesłuchiwana przez komisję ECON w pierwszym tygodniu listopada.
Czytaj także: Piotr Serafin komisarzem UE ds. budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej
ECON: stabilność przede wszystkim
Przesłuchanie pani komisarz Albuquerque przed komisją ECON Parlamentu Europejskiego wyraźnie wskazało na rynkowe podejście do regulacji finansowych, które ma charakteryzować jej kadencję. Wielokrotnie podkreślała, że kluczowe znaczenie mają ramy prawne, które wspierają funkcjonowanie rynku i nie generują zbędnych przeszkód dla uczestników, w przeciwieństwie do podejścia bardziej skoncentrowanego na konsumencie, które cechowało jej poprzedniczkę.
Głównym wątkiem było ograniczenie biurokracji – deklarowała, że zamiast tworzyć nowe przepisy, w wielu obszarach konieczne jest dopracowanie istniejących ram prawnych.
Podstawową zasadą, która ma przyświecać przyszłym wnioskom legislacyjnym, jest stabilność finansowa. W obszarze sekurytyzacji pani Albuquerque wyraziła silne poparcie dla odpowiednich regulacji, zaznaczając różnicę między prawidłowo funkcjonującymi mechanizmami a nadużyciami w tym obszarze.
Bazylea podstawą, ale nie za wszelką cenę
Komisarz zadeklarowała pełne wsparcie dla wdrożenia standardów Bazylea III, jednak z zastrzeżeniem, że należy uwzględnić konkurencyjność europejskich banków. Albuquerque podkreśliła, że regulacje muszą być dostosowane do celu, a nie prowadzić do „wyścigu do dna”.
W odpowiedziach na pytania podkreśliła wagę proporcjonalności regulacji i konieczność uwzględnienia różnorodnych rozmiarów instytucji finansowych.
Unia bankowa z nowym otwarciem
Odnośnie do finalizacji unii bankowej, Komisarz wyraziła silne poparcie dla projektu EDIS, lecz przyznała, że obecne podejście nie ma poparcia państw członkowskich, stąd konieczne jest poszukiwanie nowego modelu, który pozwoli rozwiązać problem powiązań między bankami a długiem państwowym.
Temat płatności nie był szeroko omawiany podczas przesłuchania. Najwięcej uwagi poświęcono kwestii dostępności gotówki, na którą zwracali uwagę posłowie z mocno prawej strony sceny politycznej. Pani Komisarz broniła limitów gotówkowych z przepisów AML, podkreślając ich znaczenie w walce ze zorganizowaną przestępczością.