Już pół miliona terminali zainstalowanych dzięki Fundacji Polska Bezgotówkowa
– Fundacja Polska Bezgotówkowa jest katalizatorem zmian na polskim rynku płatności. Z jednej strony dzięki Programowi znacząco rozbudowano infrastrukturę do płatności bezgotówkowych, a z drugiej – nastąpił wzrost płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców i konsumentów. Program zniósł bariery kosztowe w akceptacji i zmienił zarówno podejście przedsiębiorców, jak i klientów promując modę na bezgotówkowe innowacyjne usługi finansowe. Pół miliona zainstalowanych terminali to wielki sukces całego rynku dostawców usług płatniczych – agentów rozliczeniowych, wydawców kart, organizacji płatniczych oraz otoczenia instytucjonalnego. To sukces wszystkich podmiotów włączających się aktywnie w rozbudowę infrastruktury płatniczej w Polsce – komentuje Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Czytaj także: Fundacja Polska Bezgotówkowa: od 1 marca korzystniejsze warunki wsparcia dla przedsiębiorców >>>
Według danych Fundacji Polska Bezgotówkowa najbardziej rekordowym miesiącem pod względem liczby podpisanych umów okazał się grudzień 2021 r. – do Programu przystąpiło wówczas blisko 20 tys. podmiotów. Terminale instalowane w ramach Programu działają
w blisko 16 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Największa ich liczba jest zainstalowana w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Fundacja aktywnie działa także w obszarach, w których występuje najniższy procent zainstalowanych terminali, czyli w województwach opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.
Działania edukacyjne skierowane do przedsiębiorców i konsumentów
– Poza rozbudową sieci akceptantów elektronicznych instrumentów płatniczych, prowadzimy szereg działań edukacyjnych skierowanych do przedsiębiorców czy konsumentów. Angażujemy się także w liczne partnerstwa instytucjonalne oraz działamy na rzecz niwelowania tzw. „białych plam” na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach – dodaje Zbigniew Wiśniewski.
Do branż, w których liczba zainstalowanych terminali w ramach Programu jest najwyższa, należą sektor beauty (kosmetyczki, fryzjerzy i spa), restauracje, sklepy spożywcze i usługi transportowe. Pierwszą dziesiątkę zamykają natomiast usługi zdrowotne (w tym weterynarze), mechanicy, sklepy odzieżowe i kwiaciarnie.