Jubileuszowa Gala: Bankowość to też sztuka

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2011.05.foto.038.a.150xOd dawien dawna banki, obok codziennej komercyjnej działalności, kultywują - nie chwaląc się tym głośno - dobre tradycje mecenatu. Od zawsze towarzyszą artystom (nierzadko przy tym mając w swych szeregach utalentowanych artystycznie pracowników), zaś artyści chętnie uświetniają swoimi występami wszelkiego rodzaju uroczystości i jubileusze bankowe, a także ważniejsze spotkania środowiska bankowego.

Karolina Kowalczyk

Związek Banków Polskich tak przy okazji walnych zgromadzeń, jak i podczas rozmaitych spotkań przedstawicieli środowiska w Klubie Bankowca, podkreśla związek bankowości z kulturą. Nie tylko werbalnie, także organizując koncerty i recitale. Wraz z nami wszelkie bankowe rocznice święcili uznani i utalentowani polscy artyści, m.in. Małgorzata Walewska, Wojciech Młynarski, Hanna Banaszak wraz z Januszem Stroblem, Krystyna Prońko, Michał Bajor, Edyta Geppert, Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus, Piotr Gąsowski, Tadeusz Woźniak z żoną Jolantą Majchrzak- Woźniak, Marek Majewski i wielu innych. Bywał też na nich znakomity znawca muzyki – Bogusław Kaczyński.

Podtrzymując tę piękną tradycję współdziałania bankowości i sztuki, a jednocześnie chcąc uatrakcyjnić nasz jubileusz, zaprosiliśmy bankowców oraz innych zacnych gości – na uroczysty koncert. Mamy przy tym nadzieję, że dzięki muzyce, która wszak łagodzi obyczaje, bankowcy – na co dzień konkurujący ze sobą na rozmaitych polach – poczują, że rzeczywiście tworzą jedną wielką bankową rodzinę.

Wyjątkowe miejsce

O tym, czym jest Filharmonia Narodowa i jaki skarb dla polskiej kultury stanowi, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że budynek Filharmonii to niejako pomnik pamięci tych, którzy nie tylko kochali muzykę, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiali służbę narodowi. I w imię tej służby, w niełatwych czasach zaborów, wyłożyli prywatne pieniądze na coś ważnego i wielkiego. Znakomitą większość wśród grona dobrowolnych darczyńców stanowili warszawscy bankierzy – przekazali kilkaset tysięcy rubli, co było równowartością tony złota. Za te pieniądze kupiono plac w centrum Warszawy i wzniesiono gmach Filharmonii Narodowej.

Warto także podkreślić, że w 1924 r. w tym właśnie gmachu odbyło się Zgromadzenie Założycielskie Akcjonariuszy Banku Polskiego, działalność którego kontynuuje Narodowy Bank Polski.

Mistrzowie na scenie

Mamy za sobą już jedną jubileuszową galę. I to w Filharmonii Narodowej. Tam bowiem świętowaliśmy 15-lecie Związku Banków Polskich. Na tę uroczystość nie można było – ze względu na historię – wybrać bardziej odpowiedniego miejsca. Wystąpili wówczas: ceniona za znakomite wykonania lirycznych pieśni poetyckich Edyta Geppert, obdarzony niezwykłą barwą głosu śpiewający aktor Michał Bajor oraz wielka gwiazda polskich i światowych scen operowych – mezzosopranistka Małgorzata Walewska. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej poprowadził jeden z najmłodszych i najbardziej utalentowanych polskich dyrygentów – Michał Dworzyński.

Gwiazdy, które uświetnią tegoroczny jubileusz 20-lecia Związku Banków Polskich to równie znane i cenione osobowości świata muzycznego. Pierwszą z nich – wspaniałą Małgorzatę Walewską – podziwialiśmy już pięć lat temu. Tak bardzo spodobał się wszystkim jej występ, iż postanowiliśmy głosem tej właśnie divy spiąć obie bankowe jubileuszowe gale. Pani Małgorzata, jak mało który polski artysta, od wielu lat święci triumfy na polskich i światowych scenach operowych. Ma na swoim koncie występy w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych oraz udział w licznych festiwalach. Występowała m.in. z Luciano Pavarottim i Placido Domingo, a ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI