Jones Lang LaSalle z 27% udziałem w rynku najmu powierzchni biurowych w Polsce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

biurowiec.01.250xFirma wynajęła w I półroczu 112 000 mkw. biur, co daje jej pozycję lidera wśród firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Bardzo mocne półrocze firmy na rynkach biurowych poza Warszawą

Warszawa, 24 września 2013 r. – Jones Lang LaSalle, międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości komercyjnych, podsumowuje transakcje najmu powierzchni biurowej zrealizowane przez jej ekspertów na rynku biurowym w całej Polsce.

Tomasz Czuba, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych Jones Lang LaSalle, komentuje: „W I półroczu podpisaliśmy umowy najmu na ponad 112 000 mkw., co stanowi 27% udział w rynku wszystkich umów zawartych z udziałem agencji doradczej, a tym samym pozycję lidera wśród firm świadczących usługi pośrednictwa najmu powierzchni biurowej w Polsce. 67 000 mkw. przypadło na Warszawę, a ponad 45 000 mkw. na rynki w największych polskich miastach, poza stolicą”.

Warszawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem najemców, zarówno tych planujących uruchomienie, jak i rozszerzenie swojej działalności. Pierwsze półrocze 2013 r. było bardzo dobrym okresem jeśli chodzi o wolumen podpisywanych kontraktów – popyt brutto (uwzględniający przedłużenia kontraktów) osiągnął poziom 334 000 mkw. i był o 12% wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najważniejsze transakcje zrealizowane przez Jones Lang LaSalle w analizowanym okresie na stołecznym rynku to umowy najmu podpisane przez m.in.: Play (przedłużenie i ekspansja, 9 570 mkw., Marynarska Business Park), Avanssur (przedłużenie, 4 190 mkw., Warsaw Trade Tower), First Data Polska SA (przedłużenie, 3 800 mkw., Brama Zachodnia) czy SMG/KRC Millward Brown (ok. 3 600 mkw., Wilanów Office Park).

Mocny popyt w polskich aglomeracjach, poza Warszawą – dobre wyniki Krakowa i Wrocławia

W analizowanym okresie popyt brutto w głównych miastach w Polsce (z wyłączeniem stolicy), wyniósł 210 000 mkw. (16,7% wzrost w porównaniu z I poł. 2012 r.) Największą aktywność najemców zaobserwowano w Krakowie i we Wrocławiu. Popyt na największych rynkach poza Warszawą generowany był w największej mierze przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładowo, w Krakowie przedsiębiorstwa o takiej specjalizacji zajmowały na koniec I półrocza już ok. 50% zasobów biurowych miasta. W I poł. 2013 roku prawie 33% wszystkich umów zawartych z udziałem agentów na największych rynkach biurowych poza Warszawą przypadło na Jones Lang LaSalle.

Julita Spychalska, National Director, Corporate Advisory, Jones Lang LaSalle, komentuje: „Jones Lang LaSalle utrzymał pozycję lidera w głównych aglomeracjach poza Warszawą, wynajmując ponad 45 000 mkw., działając zarówno na rzecz właścicieli i deweloperów, jak i najemców – wiodących polskich i międzynarodowych marek. W analizowanym okresie świadczyliśmy usługi doradcze dla takich firm jak The Bank of New York Mellon i Credit Suisse we Wrocławiu, IBM w Katowicach czy UBS i Cisco w Krakowie”.

I półrocze było rekordowe dla Jones Lang LaSalle jeśli chodzi o wynajem powierzchni biurowej w Krakowie (37% udziału w rynku), Katowicach (57%) czy Wrocławiu (26%). Wśród najważniejszych transakcji reprezentacji najemców zrealizowanych z pośrednictwem Jones Lang LaSalle na rynkach na południu Polski należy zaliczyć umowy podpisane przez: Cisco (7 000 mkw., Enterprise Park C, Kraków), Credit Suisse (przednajem, 4 300 mkw., Green Day, oraz podnajem 3 000 mkw. West House 1A, Wrocław), IBM (nowa umowa, 3 320 mkw., Centrum Biurowe Francuska, Katowice) oraz UBS (nowa umowa i ekspansja, 5 000 mkw., Green Office C, Kraków). Ponadto, warte zaznaczenia jest zaangażowanie krakowskiego oddziału Jones Lang LaSalle w reprezentację wynajmującego – spółki TriGranit Development przy transakcji Airline Accounting Center, spółki z grupy Lufthansa (przednajem, 8 500 mkw., Bonarka 4 Business, Kraków).

Rafał Oprocha, Dyrektor oddziału Jones Lang LaSalle w Krakowie, dodaje: „W I półroczu udział transakcji najmu zrealizowanych na rynku krakowskim przez Jones Lang LaSalle w całkowitym wolumenie umów podpisanych z pośrednictwem agencji doradczych sięgnął blisko 37%. Tak dobry wynik firmy w stolicy Małopolski był możliwy dzięki kombinacji kilku czynników. Przede wszystkim, od lat dostrzegamy i wierzymy w ogromny potencjał rynku biurowego w Krakowie i ogółem miasta jako lokalizacji dla biznesu. Nasze biuro uruchomiliśmy już w 2008 r. i przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko mocną ekspertyzę lokalną, ale również nawiązaliśmy szereg relacji biznesowych, które teraz procentują. Klienci doceniają naszą wiedzę, doświadczenie i znajomość specyfiki rynku biurowego w Małopolsce. Ponadto, połączenie w połowie roku 2011 z zespołem firmy King Sturge wzmocniło naszą obecność w Katowicach, dzięki czemu w ostatnich miesiącach możemy obserwować rosnący wzrost udziału Jones Lang LaSalle w transakcjach zawartych na katowickim rynku nieruchomości biurowych”.

Małe miasta wchodzą do gry

Firma obserwuje również rosnące zainteresowanie najmem powierzchni w mniejszych miastach. Dotyczy to ponownie w największej mierze firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC/ITO/R&D), które są motorem napędowym rozwoju lokalnych rynków biurowych.

Magdalena Reńska, Dyrektor trójmiejskiego oddziału Jones Lang LaSalle, wyjaśnia: „Dobrym przykładem tego trendu jest umowa najmu podpisana w tym roku przez Itella Information, firmę świadczącą usługi outsourcingu procesów finansowo – księgowych i kadrowo – płacowych, na ponad 3 900 mkw. w Marbud Centrum Biurowe w Toruniu, gdzie Jones Lang LaSalle reprezentowało najemcę. Długofalowe plany biznesowe i rekrutacyjne Itelli związane z Toruniem potwierdzają rosnącą roli mniejszych miast jako lokalizacji dla projektów z obszaru usług dla biznesu”.

Źródło: Jones Lang LaSalle