Jeszcze trzy podwyżki stóp EBC w tym roku

Jeszcze trzy podwyżki stóp EBC w tym roku
Christine Lagarde. Źródło: ecb.europa.eu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg w dniach 5-13 kwietnia uważają, że Europejski Bank Centralny w tym roku jeszcze trzykrotnie podniesie stopy procentowe – w maju, czerwcu i lipcu. Ostatecznie stopa depozytowa osiągnie poziom 3,75%, a główna stopa refinansowa 4,25%.

Na tym poziomie stopy pozostaną do końca roku. Od marca 2016 roku do lipca 2022 roku stopa refinansowa EBC wynosiła 0%.

Od lipca 2022 roku do marca 2023 Rada Prezesów EBC podnosiła stopy sześciokrotnie. To był okres najbardziej radykalnego zacieśniania polityki pieniężnej w historii EBC.

Po upadku kilku banków amerykańskich i po kłopotach szwajcarskiego banku Credit Suisse inwestorzy spodziewali się pewnego złagodzenia polityki pieniężnej głównych banków centralnych, w tym EBC. Jednak prezes banku Christine Lagarde zapewnia, że walka z inflacją i jak najszybsze jej obniżenie do poziomu celu inflacyjnego (2%), jest priorytetem. 

Potrzebna równowaga w kredytowaniu gospodarki i konsumentów

„Ostatnie zawirowania w sektorze finansowym mogą pomóc EBC poprzez zaostrzenie warunków udzielania kredytów” –  powiedziała w niedzielę Lagarde w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS. „Jeśli banki nie będą udzielały nadmiernie dużo kredytów i będą odpowiednio zarządzały ryzykiem, my będziemy mieli mniej pracy w walce z inflacją. Ale jeśli za bardzo zredukują kredyt, odbije się to na wzroście gospodarczym. Potrzebna jest więc równowaga” – mówiła.

Inflacja w strefie euro – choć znacznie w tym roku spadła, nadal jest ponad trzykrotnie wyższa niż cel wyznaczony przez EBC. Inflacja bazowa – po wyeliminowaniu niestabilnych pozycji, takich jak żywność i energia – w strefie euro wyniosła w marcu 5,7% i według prognoz jest to jej szczytowy poziom. Będzie jednak spadała wolniej niż inflacja ogólna i w drugiej połowie roku ją przewyższy.

Jak mocno taniejąca energia pociągnie w dół inflację?

Spadkowi ogólnej inflacji sprzyja taniejąca energia. W większości krajów strefy euro najważniejszym surowcem energetycznym, mającym wpływ na cały rynek energii jest gaz ziemny.

Cena kontraktów futures na gaz w wirtualnym punkcie handlu gazem  Dutch Title Transfer Facility (TTF), który jest najważniejszym w Europie miejscem, gdzie kształtują się ceny tego surowca, spadła z rekordowego poziomu osiągniętemu w sierpniu 2022 – ponad 300 euro za 1 MWH – do nieco ponad 40 euro obecnie. Na początku 2021 roku, przed rozpoczęciem kryzysu energetycznego ceny te wynosiły poniżej 20 euro.

Zdaniem Joachima Nagela, prezesa Bundesbanku, a tym samym członka Rady Prezesów EBC, inflacja bazowa, w ostatnich miesiącach przyspieszyła. Nagel liczy jednak na to, że przed wakacjami spadnie.

„Jest jednak wciąż zbyt wysoka i musimy zrobić więcej w sprawie stóp procentowych” – mówił Nagel w podcaście Pioneer Briefing wyemitowanym w poniedziałek 17 kwietnia.

„Zadanie nie zostało jeszcze wykonane, wciąż mamy przed sobą długą drogę, nie pokonaliśmy jeszcze bestii inflacji. Moi koledzy z Rady EBC i ja będziemy zadanie kontynuować” – powiedział. 

Źródło: BANK.pl