Jeszcze nie ma Ewidencji PPK, ale są już pierwsze zgłoszenia
System PPK jest największą zmianą w systemie oszczędzania na starość w ostatnich latach, pojawia się więc wiele wątpliwości i pytań dotyczących interpretacji przepisów, a Polski Fundusz Rozwoju na bieżąco pomaga instytucjom finansowym w wyjaśnianiu niejasności. Problemem jest to, że interpretacje się zmieniają. Instytut Emerytalny zauważył, że PFR zmienił informacje o terminach tworzenia PPK przez największych pracodawców, zatrudniających co najmniej 250 osób.
– Harmonogram rządowy co jakiś czas zaskakuje, więc w zasadzie jesteśmy przygotowani na wiele scenariuszy i dzięki temu będziemy gotowi na czas. To normalne przy tak wielkim przedsięwzięciu – wskazuje Robert Garnczarek, prezes AXA TFI.
Przygotowanie oferty
Termin rozpoczęcia podpisywania umów uzależniony jest od wpisania firmy na listę Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie ma jeszcze Portalu PPK, ale instytucje finansowe pracują nad ofertą.
Czytaj także: 2019 – ustawa o PPK weszła w życie
– W tym tygodniu składamy wniosek do Sądu Okręgowego o zgodę na uruchomienie funduszu parasolowego z ośmioma subfunduszami inwestującymi zgodnie ze strategią zdefiniowanej daty, na których oparte będą PPK – mówi Rafał Tofiło, mendedżer ds. strategii produktowej I analiz rynkowych w NN Investment Partners TFI. – W sensie formalnoprawnym oferty pod PPK jeszcze nie ma, ale działamy tak, jakby już była, ostateczny kształt produktu jest dobrze znany i zdefiniowany – dodaje Tofiło.
Ustawa nie daje instytucjom finansowym dużych możliwości konkurowania ofertą. Dodatkowe benefity ubezpieczeniowe dostępne będą tylko w ofercie PPK dostarczonej przez firmy ubezpieczeniowe. Będzie to ubezpieczenie na życie w przypadku śmierci oraz śmierci na skutek wypadku.
Konkurencja na wyniki
Ustawa precyzyjnie reguluje strategię inwestycyjną PPK, co nie znaczy, że zarządzające nimi podmioty nie będą konkurować wynikami.
– W ramach limitów inwestycyjnych na poszczególne klasy aktywów finansowych będzie można się wyróżnić. W NN Investment Partners TFI zamierzamy na przykład wykorzystać doświadczenie naszej holenderskiej grupy w inwestycjach na rynkach globalnych – podkreśla Rafał Tofiło.
Nie wszyscy zarządzający będą wykorzystywać limit na inwestycje zagraniczne w takim samym zakresie, na pewno nie wszyscy będą to robili w taki sam sposób.
– Zakładamy więc, że poszczególne PPK będą się wyraźnie różniły osiąganymi stopami zwrotu. Dopóki nie będą miały wystarczająco długiej historii wyników inwestycyjnych, dopóty TFI, ubezpieczyciele i PTE będą konkurowały jakością obsługi klienta, doświadczeniem i wiarygodnością – uważa Rafał Tofiło.