Jesteś w BIK? Możesz zwiększyć szanse na kredyt

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.logo.01.250x129System bankowy opiera swoje działanie na zaufaniu. Każdy bank udzielając kredytu musi brać pod uwagę fakt, że dysponuje pieniędzmi swoich klientów. To duża odpowiedzialność, za którą muszą iść takie mechanizmy, które zapewnią bezpieczeństwo transakcji oraz takie, które pozwolą na rzetelną ocenę wiarygodności osób ubiegających się o kredyty. Dlatego właśnie banki przywiązują tak dużą wagę do pozytywnej historii kredytowej klientów, która znacznie ułatwia im podjęcie decyzji kredytowej.

Dzięki funkcjonowaniu BIK także klienci banków mają swobodny dostęp do informacji, jakie instytucje te przekazują do BIK na ich temat. Na wniosek klienta Biuro Obsługi Klienta BIK przygotowuje specjalne raporty. Aby otrzymać raport o sobie samym należy wypełnić wniosek, który dostępny jest na stronie internetowej BIK, a następnie złożyć go w Biurze Obsługi Klienta. Raz na 6 miesięcy każdy może bezpłatnie sprawdzić jakie informacje o nim znajdują się w BIK. Istnieje też możliwość pobrania online raportu zawierającego własną historię kredytową poprzez internetowe konto bankowe (aktualnie mogą z tej opcji korzystać użytkownicy kont internetowych iPKO, Inteligo oraz Meritum Bank).

Biuro Informacji Kredytowej jest często błędnie określane mianem „czarnej listy dłużników”. Nic bardziej mylnego. Do BIK trafiają z banków informacje o wszystkich kredytobiorcach, zarówno w momencie składania wniosku kredytowego, jak również w trakcie realizacji podjętego zobowiązania finansowego. Co więcej, około 90 proc. informacji zgromadzonych w BIK jest pozytywna, czyli dotyczy tych kredytobiorców, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania. Dlatego też sam fakt, że nasze dane znajdują się w bazie nie ma nic wspólnego z wpisaniem na listę dłużników. Jeśli spłacamy kredyt prawidłowo, informacja o rzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań również pojawia się w BIK, tworząc tym samym naszą osobistą historię kredytową. Posiadanie własnej historii kredytowej jest wartością samą w sobie, ponieważ z anonimowego konsumenta tworzy w oczach banku bardziej wiarygodnego uczestnika rynku finansowego. Dane gromadzone w BIK pozwalają bankom na pełniejszą ocenę takiego kredytobiorcy.

Wiele mitów na temat działania Biura wynika z niewiedzy. Należy pamiętać, że jeśli słyszymy informacje na temat rejestru dłużników, mowa jest nie o BIK, ale o Biurach Informacji Gospodarczej, czyli BIG-ach, które swoją działalność opierają na zupełnie innych zasadach niż Biuro Informacji Kredytowej. Na czym polega podstawowa różnica?

BIK działa w oparciu o ustawę Prawo bankowe, a jego działania dotyczą wyłącznie kredytów zaciąganych w bankach lub SKOK-ach. Nie istnieje więc możliwość, aby dane np na temat zaległości w opłatach za domowe rachunki, alimenty, czy nieopłacone faktury trafiły do bazy BIK. Natomiast informacje te mogą trafić do rejestrów dłużników BIG, w których znajdują się informacje negatywne dotyczące zaległości w spłatach zobowiązań spoza sektora bankowego. W tej chwili na polskim rynku działają trzy takie rejestry – BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF BIG oraz Krajowy Rejestr Długów BIG i wyłącznie te 3 bazy spełniają funkcję tzw. rejestrów dłużników.

Obecnie z Biurem współpracuje już 98 proc. polskiego sektora bankowego, oraz 95 proc. sektora bankowości spółdzielczej. Za zapewnienie poprawności i wiarygodności informacji dostarczanych do BIK odpowiedzialne są same banki. Biuro sprawdza ich zgodność z danymi źródłowymi. Co ważne BIK nie ma możliwości dokonywania zmian w przetwarzanych danych. Jedynie bank, z którego pochodzą dane może je korygować lub aktualizować. Jeśli więc klient dowie się, że jakaś informacja o nim jest nieprawidłowa albo nieaktualna, powinien poprosić o korektę bank, który ją wprowadził.

W krajach zachodnich budowanie pozytywnej historii kredytowej jest standardem. Już najmłodsi uczestnicy rynku finansowego starają się zaciągać drobne kredyty, aby dzięki ich regularnym spłatom sukcesywnie budować swoją historię. Również w Polsce dzięki informacjom znajdującym się w bazie Biura Informacji Kredytowej nasze szanse na lepsze warunki kredytów znacząco rosną. Dlatego też wpis do BIK nie powinien być traktowany jako rzecz negatywna, ponieważ dzięki niemu mamy szansę zadbać o swoją własną finansową wiarygodność. Warto pamiętać, że każdy z nas może we własnym zakresie taką wiarygodność budować, a dzięki raportom pobieranym z BIK również na bieżąco kontrolować swój kredytowy wizerunek.

Wojciech Dziewit