Jerzy Kwieciński: po październikowych spadkach PMI w listopadzie powinien wzrosnąć

Jerzy Kwieciński: po październikowych spadkach PMI w listopadzie powinien wzrosnąć
Fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po spadku w październiku, Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego powinien wzrosnąć w listopadzie, uważa uważa minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Twarde dane gospodarcze z ostatnich tygodni oraz odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech, Francji i strefie euro pozwalają sądzić, że taki spadek w przypadku Polski ma charakter jednorazowej, nietypowej obserwacji.

Czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski w październiku w dół. Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadały w najszybszym tempie od ponad 10 lat >>>

Taki wynik oczywiście nie cieszy. Samo to, że od końca zeszłego roku utrzymuje się na poziomie poniżej 50 punktów świadczy o tym, że jesteśmy za górką cyklu koniunkturalnego, a gospodarka powoli hamuje. Ale są co najmniej trzy powody, by sądzić, że ma on charakter jednorazowy i że w przyszłym miesiącu powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem.

Czytaj także: PMI najniżej od 10 lat >>>

Po pierwsze, dane z ostatnich tygodni, nie potwierdzają, by nasz przemysł był w złej kondycji. We wrześniu GUS raportował wzrost produkcji przemysłowej. Po drugie, dobre wyniki indeksu PMI, czyli wzrosty, notowane są dla strefy euro, Francji oraz Niemiec – naszych głównych partnerów handlowych, a wśród krajów pozaeuropejskich, m.in. w Chinach czy w USA. Po trzecie, badanie realizowane jest wśród 200 podmiotów, czyli na mniejszej próbie niż dotychczas. Tym samym jego wartość prognostyczna, jakkolwiek bardzo cenna, jest nieco niższa.

Jerzy Kwieciński

minister finansów, inwestycji i rozwoju

Źródło: ISBnews