Jedynie 1/4 pojazdów w Polsce z ubezpieczeniem AC. Jak wybrać polisę?

Jedynie 1/4 pojazdów w Polsce z ubezpieczeniem AC. Jak wybrać polisę?
Fot. stock.adobe.com/lovelyday12
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że jedynie 27 proc. pojazdów w Polsce objętych jest polisą autocasco. Kierowcy, którzy decydują się na zakup ubezpieczenia AC, powinni zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale i na zakres ochrony. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności, udział własny, rodzaj używanych w naprawie części czy dodatkowe usługi, np. pakiety assistance.

Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj części używanych do naprawy pojazdu oraz wkład własny w likwidacji szkód #polisa #ubezpieczenie #AC

Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenie AC jest bardzo przydatne, zwłaszcza dla posiadaczy nowych samochodów. Większość kierowców z różnych względów nie decyduje się jednak na nabycie takiej polisy. Z danych KNF za II kwartał 2018 r. wynika, że jedynie niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco. Kierowców mogą odstraszać zarówno ceny, jak i złe doświadczenia związane z zakupem nieodpowiedniej polisy. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że istnieje wiele wariantów ubezpieczenia, które mogą także znacznie różnić się od siebie ceną. Dlatego też oprócz porównania cen u kilku towarzystw ubezpieczeniowych, przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z oferowanymi warunkami, tak aby wybrać optymalną wersję polisy – dopasowaną do potrzeb kierowcy i w przystępnej cenie.

Cena kryterium decydującym o wyborze AC

Przy wyborze ubezpieczenia AC, właściciele samochodów w głównej mierze kierują się kryterium ceny. Wysokość składki w zależności od oferty może bowiem różnić się nawet o kilkaset złotych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że taka rozbieżność cenowa spowodowana jest przez wiele czynników. Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj części używanych do naprawy pojazdu oraz wkład własny w likwidacji szkód.

– Wbrew powszechnej opinii, polisa autocasco jest produktem dość skomplikowanym, występującym w wielu wariantach, stąd też różnice cenowe. Jeżeli zatem chcemy, żeby serwis wykonujący naprawę samochodów używał jedynie elementów oryginalnych, sygnowanych logo producenta pojazdu, to będziemy musieli wybrać droższą opcję. Jeśli natomiast zależy nam na niższych składkach, możemy np. zdecydować się na udział własny, polegający na wyrażeniu zgody na pokrycie części kosztów związanych z naprawą ewentualnej szkody. Przed decyzją o zakupie polisy AC warto więc zastanowić się, jakie elementy są dla nas najważniejsze i pod tym kątem porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce.

Polisy AC występują w wielu wariantach, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Udział własny i franszyzę redukcyjną (czy wymagana jest zgoda na samodzielne pokrycie części kosztów związanych z naprawą pojazdu)
  • Rodzaj używanych w naprawie części (czy można wybrać opcję ubezpieczenia, które pokrywa koszt oryginalnych części, sygnowanych logo producenta pojazdu)
  • Miejsce ewentualnej naprawy (czy można dokonywać napraw w warsztatach niezależnych, spoza listy serwisów partnerskich)
  • Dodatki (czy polisa zakłada pomoc assistance i w jakim zakresie oraz czy zawiera np. dodatkowe ubezpieczenie szyb).

Źródło: Insly