Jedna z 3 najdroższych butelek whisky w Polsce sprzedana!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150226.whisky.01.400xNajdroższa sprzedana w historii whisky została zlicytowana za 630 tys. dolarów w Hong Kongu1! Coraz częściej białe kruki ze świata alkoholi stanowią lokatę kapitału. Trend ten widoczny jest także w Polsce - w minionym tygodniu odsprzedana została pierwsza butelka The Glenlivet Vintage 1964, która jest najdroższą whisky dotychczas sprzedaną w Polsce. To pierwszą odsłonę The Winchester Collection - serii wyjątkowo rzadkich i cennych 50-letnich szkockich whisky single malt. Marka The Glenlivet znajduje się wśród 10 topowych brandów wartych inwestycji, wg indeksu Whisky Highland2.

Z miłości do złotego trunku

Nowymi posiadaczami wyjątkowej The Glenlivet Vintage 1964 są Łukasz Sosiński i Piotr Kołodziejczak, pasjonaci, właściciele największego stacjonarnego sklepu z whisky i szampanem w Polsce –  Whisky and Wine Place przy ulicy Jana Kazimierza 30 w Warszawie – www.wawp.pl

Do tej inwestycji skłoniło nas przede wszystkim wielkie zamiłowanie do whisky typu single malt oraz chęć dzielenia go z innymi pasjonatami alkoholi z całej Polski. Interesujemy się whisky już ponad 15 lat. Najpierw zbieraliśmy informacje na temat tego alkoholu, następnie zaczęliśmy organizować degustacje szlachetnych alkoholi oraz cygar jako Pick and Taste, aż wreszcie otworzyliśmy Whisky and Wine Place. Z racji naszego doświadczenia zakup tej butelki był niezwykle przemyślany. The Glenlivet Vintage 1964 to trunek niezwykle cenny, nie tylko ze względu na rocznik, dojrzały smak, czy ręcznie wykonaną butelkę. W tym momencie jesteśmy posiadaczami pierwszej odsłony jednej z najbardziej prestiżowych kolekcji whisky single malt na świecie. Butelka Vintage 1964 od przyszłego tygodnia zajmie miejsce wśród eksponatów w naszym sklepie, Zobaczyć będzie mógł ją każdy, kto przekroczy jego próg. Oczywiście wraz z ekspozycją wiąże się możliwość jej kupna za 100 tys. złotych – mówią właściciele sklepu Whisky and Wine Place.

Dlaczego warto inwestować w whisky?

Do tego typu inwestycji zachęcają wyniki aukcyjne rzadkich butelek oraz inauguracje nowych unikatowych edycji trunku. 3 tysiące Polaków ulokowało już 155 mln złotych w alkoholach3. Polska to jeden z najszybciej rozwijających się rynków whisky na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat jej sprzedaż rosła w tempie około 20% rocznie4. Z powyższych danych wynika jednak, że Polacy lubią whisky nie tylko pić, ale także lokować w niej swój kapitał.

Najczęściej wybieramy kolekcjonerskie, limitowane edycje trunku starych roczników.  Zwracamy uwagę na wysoką jakość, renomę producenta oraz destylarnie z której pochodzi alkohol. Kolekcjonerskie butelki whisky zazwyczaj wypuszczane są na rynek w limitowanych edycjach. Ich dostępność w naturalny sposób z czasem spada i nie ma fizycznej możliwości wznowienia ich produkcji. Według danych Whisky Highland, indeks IGS1000, śledzący ceny tysiąca butelek o największym potencjale inwestycyjnym, wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat o ponad 160%! W ciągu dwóch ostatnich lat wśród najlepiej zarabiających whisky zwiększyła się liczba trunków przynajmniej 30-letnich. Tendencje te najlepiej pokazują, jak duże znaczenie na rynku whisky ma wiek. Dobrych, starych butelek whisky jest bardzo mało i z tego powodu popyt na nie jest spory.

Lokowanie kapitału na rynku whisky z pewnością jest bardzo atrakcyjnym sposobem inwestowania. Wielu powie, że whisky nie została stworzona do trzymania w gablotce, jednak musimy przyznać, że rzadkie, limitowane edycje tego trunku, takie jak 50-letni The Glenlivet Winchester Collection, potrafią szybko zyskiwać na wartości – mówi Arkadiusz Dobosz, Marketing Manager Whisky Category, Wyborowa Pernod Ricard.

Dziedzictwo whisky single malt, od której wszystko się zaczęło…

Whisky z kolekcji Winchester przez pół wieku powoli dojrzewała w dębowych beczkach po bourbonie, w destylarni The Glenlivet w Speyside, dobrze zamknięta i strzeżona jak najcenniejszy skarb. Czas sprawił, że nabrała niepowtarzalnego smaku i aromatu. O dostojny charakter butelki, najlepiej służący wyjątkowej zawartości, zadbali najlepsi rzemieślnicy z  Wielkiej Brytanii. Każdy składowy element wykonano z niezwykłą precyzją i finezją.

Światowa premiera odbyła się 1 października 2014 roku w luksusowym domu towarowym Harrods w Londynie. Od tej pory 100 butelek cennego trunku trafia do rąk najbardziej wytrawnych smakoszy i kolekcjonerów. W kolejnych latach na rynek trafią również kolejne egzemplarze drogocennych whisky kolekcji The Glenlivet Winchester.

  1. Źródło: http://money.cnn.com/2014/01/21/news/economy/whisky-auction/
  2. Źródło: http://www.whiskyhighland.co.uk/discover/whisky_highland_index/whisky_highland_index.html
  3. Wealth Solutions, 2014
  4. wg danych IWSR (International Wine & Spirit Research)

Źródło: The Glenlivet