Jaki podatek od terenów o przeznaczeniu rolniczym? Część druga.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rolnik.01.400x267W poprzedniej części artykułu opisana została kwestia poprawnego interpretowania pojęcia "zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej" oraz problem niejasnego statusu gruntów rolnych i leśnych przeznaczonych na inwestycje.

Dane ewidencji

Jak wynika bezpośrednio z art. 21 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne – podstawę do ustanowienia wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, która ma charakter urzędowego źródła informacji (art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dodatkowo reguluje charakter ewidencji). To właśnie wynikająca z ewidencji klasyfikacja gruntów jest wiążąca dla organów podatkowych. Fakt, czy dany grunt może zostać sklasyfikowany jako użytek rolny, grunt zadrzewiony i zakrzewiony lub las, determinują właśnie dane z ewidencji, co potwierdzone zostało orzecznictwem sądów administracyjnych m.in. WSA w Krakowie (prawomocny wyrok z dnia 17 kwietnia 2013r.). Jednak, jak zauważa Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl, od tej reguły mogą pojawiać się pewne wyjątki. W sytuacji, gdy podatnik byłby w stanie uprawdopodobnić, że rozpoczął odpowiednią procedurę uzgodnienia klasyfikacji danej nieruchomości w ewidencji gruntów z jej stanem rzeczywistym, jednak wbrew istnieniu ku temu przesłanek do wprowadzenia zmiany organ ewidencyjny nie wprowadził ich z jakiś względów do klasyfikacji, organ podatkowy zgodnie z prawem ma obowiązek wziąć ten fakt pod uwagę. Przesądza o tym zasada prawdy obiektywnej.

Jak wystąpić o zwrot nadpłaty?

Jeśli przedsiębiorcy uda się wykazać, że posiadany przez niego grunt, sklasyfikowany jako rolny wcale nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, a uiszcza od niego podatek od nieruchomości, może wystąpić o zwrot nadpłaty. Zgodnie z przesłankami ordynacji podatkowej podatek taki można odzyskać poprzez złożenie wniosku o stwierdzeniu nadpłaty. Należy pamiętać, że przedsiębiorca może zasadniczo dochodzić zwrotu nadpłaconej należności podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za pięć poprzednich lat podatkowych. Wyjaśnienie spraw z podatkiem od nieruchomości powinno także wiązać się ze złożeniem i zapłatą odpowiednio podatku rolnego lub leśnego, którego wymiar jest znacznie niższy niż podatek od nieruchomości. 

Wnioski, jakie można wyciągać z zaobserwowanej praktyki podatkowej – prawidłowe rozliczenie podatku od nieruchomości nadal przysparza wielu problemów zarówno podatnikom, jak i samym lokalnym organom podatkowym. Dlatego, jak zawsze w przypadku optymalizacji podatkowej, w omawianej sprawie występowania o zwrot nadpłaty warto precyzyjniej i rzetelniej przyjrzeć się okolicznościom danej sprawy. Zakres oszczędności nie dość, że może okazać się istotny, to sama sprawa stanowi także dobrą okazję do kompleksowej weryfikacji obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.

Robert Tomaszewski
Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl