Jak zrobić szybki przelew w Święta?

Jak zrobić szybki przelew w Święta?
Źródło: KIR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zbliżają się Święta Wielkanocne, w tym okresie większość instytucji, w tym także banki, pracują w niestandardowych godzinach. Warto pamiętać, że w tym czasie zmieni się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. Dlatego płatności warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne ‒ przypomina KIR.

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach:

9:30, 13:30 i 16:00.

Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy i weekendy.

Elixir i Euro Elixir

W piątek 2 kwietnia system Elixir będzie funkcjonować jak w każdy inny dzień roboczy. Trzeba pamiętać, że przelewy zlecone do KIR przez banki po godz. 16.00 tego dnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek 6 kwietnia.

W przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgranicze) – przerwa w działaniu potrwa dłużej i obejmie również 2 kwietnia, ponieważ w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy. 

Express Elixir

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta – np. ze względu na przerwy konserwacyjne – może być ograniczona.

Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na bieżąco aktualizowanej stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR