Jak uchronić dziecko przed kradzieżą pieniędzy na wakacjach?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

uczniowie.laptop.01.250x167Większość wydatków związanych z wakacyjnym wyjazdem dzieci ponoszona jest na początku. Rodzice nie muszą się martwić o pieniądze na wyżywienie, transport czy noclegi. Jednak zawsze warto dać dziecku kieszonkowe, które będzie mogło przeznaczyć na drobne wydatki oraz na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Co zrobić, by pieniądze te były bezpieczne? Na to pytanie odpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.

Rodzice najczęściej decydują się na wręczanie dzieciom kieszonkowego w postaci gotówki. Jest to rozwiązanie najprostsze oraz odpowiednie, gdy pociecha wyjeżdża do miejscowości, gdzie będzie utrudniona możliwość płacenia kartą.

Warto jednak pamiętać, że dawanie dzieciom gotówki nie jest sposobem najbezpieczniejszym. Zawsze istnieje ryzyko kradzieży lub zgubienia. Dlatego też większe kwoty lepiej przekazać dziecku w inny sposób, na przykład w postaci karty per-paid czy zakładając specjalne konto młodzieżowe – komentuje Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

Bezpiecznie z kartą pre-paid

Wiele banków wprowadziło do swojej oferty karty przepłacone, czyli pre-paid. Można z nich korzystać dokładnie tak, jak z tradycyjnych kart płatniczych, zatem dziecko może spokojnie zapłacić taką kartą w sklepie lub punkcie usługowym czy wypłacić gotówkę z bankomatu. Jedyna różnica jest taka, że karta pre-paid nie jest bezpośrednio powiązana z kontem osobistym. Oznacza to, że można korzystać jedynie ze środków, którymi karta została wcześniej doładowana. Dzięki temu rodzice mają kontrolę nad wydatkami pociechy. Dodatkowym bonusem jest możliwość ustawienia dziennego limitu transakcji, którego dziecko nie może przekraczać.

Jednak z punktu widzenia rodzica najistotniejsze jest bezpieczeństwo takiego rozwiązania – mówi Gabriela Drzymalska, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. – Dzięki zabezpieczeniu transakcji kodem PIN kieszonkowe dziecka jest lepiej chronione przed kradzieżą. Dodatkowo, w przypadku, gdy dziecko nagle będzie potrzebowało większej ilości gotówki, rodzic może na odległość doładować kartę. Natomiast w przypadku, gdy dojdzie do kradzieży, istnieje możliwość zastrzeżenia karty pre-paid przez rodzica oraz wycofania z niej pozostałych środków.

Dla kogo konto młodzieżowe?

Jeżeli dziecko ma 13 lat lub więcej warto rozważyć opcję założenia konta osobistego, do którego zazwyczaj dołączana jest karta debetowa. Istotną zaletą rozwiązania jest możliwość bezpośredniego zarządzania i dysponowania środkami, co uczy mądrego zarządzania własnym budżetem. Pozwala też na większą swobodę finansową – nastolatek ma do dyspozycji nie tylko kieszonkowe od rodziców, ale również zgromadzone przez siebie oszczędności.

Co istotne, bezpieczeństwo takiego rozwiązania jest wysokie. Płatności kartą, załączoną do konta  młodzieżowego, zazwyczaj zabezpieczone są numerem PIN. Dodatkowo, w niektórych bankach rodzice mają możliwość kontroli wydatków dziecka, poprzez wyznaczenie dziennych limitów transakcji.

Źródło: Comperia.pl