Jak odzyskać utracony dostęp do bankowości elektronicznej?
Taka przygoda jak wpisanie błędnego hasła do bankowości elektronicznej może się skończyć zablokowaniem zdalnego dostępu do rachunku. W dobie PSD2 i tzw. silnego uwierzytelniania wydawać by się mogło, że nie powinno być większych problemów z odzyskaniem panowania na swoimi pieniędzmi.
Okazuje się jednak, że różne banki stosują różne metody odblokowywania zdalnego dostępu do rachunku klientów – jedne są proste, inne skomplikowane.
PKO BP: przez infolinię, albo stronę internetową
Klienci PKO BP dostęp do swojego rachunku mogą odblokować przez infolinię, która działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, albo samodzielnie na stronie ipko.pl.
Po wpisaniu numeru klienta albo loginu należy wybrać opcję „odzyskaj hasło” i jeszcze raz podać numer klienta/login oraz numer telefonu podany do kontaktu z bankiem.
W ciągu dwóch godzin na ten numer oddzwoni konsultant, który po potwierdzeniu danych klienta pomoże w odzyskaniu hasła. Podczas rozmowy potrzebne będzie narzędzie autoryzacyjne – np. numer PESEL.
Konsultant może też zadać dodatkowe pytanie, aby uwiarygodnić klienta. Konsultanci oddzwaniają w dni robocze w godzinach 07:00-22:00, w soboty 09:00-21:00, a w niedziele i święta 10:00-20:00.
Klient może się też udać do dowolnej placówki banku.
Pekao SA: nie pamiętasz PIN-u do serwisu automatycznego, musisz iść do oddziału banku
Pekao SA odblokowuje dostęp do serwisu internetowego po złożeniu przez klienta dyspozycji w tej sprawie za pośrednictwem infolinii lub pisemnie w placówce banku.
Jeśli zaistnieje uzasadnione podejrzenie, że dane niezbędne do logowania lub autoryzacji transakcji znalazły się w posiadaniu osoby trzeciej, bank może odmówić zalogowania lub wykonania zlecenia złożonego za pośrednictwem Pekao24, o czym na bieżąco informuje w serwisie, w którym jest dokonywana czynność objęta odmową.
Przy próbie odblokowania dostępu do konta za pośrednictwem infolinii, klient powinien przygotować dane do logowania, czyli numer klienta oraz PIN do serwisu automatycznego IVR (TelePIN). To wystarczy, aby odblokować jeden serwis lub aplikację PeoPay.
W wypadku odblokowywania wszystkich serwisów trzeba dodatkowo odebrać połączenie zwrotne od konsultanta wykonane na numer telefonu zgłoszony w systemie. Należy też podać kod autoryzacyjny i odpowiedzieć na pytania identyfikacyjne.
BNP Paribas: wystarczy wniosek elektroniczny
W BNP Paribas dyspozycję odblokowania dostępu do systemu GOonline klient może złożyć w oddziale, poprzez infolinię banku albo za pomocą wniosku elektronicznego, który jest dostępny na stronie internetowej.
Takie odblokowanie oznaczać będzie jednak reset dotychczasowego hasła i konieczność ponownej aktywacji w systemie, czyli uwierzytelnienia jednorazowym kodem aktywacyjnym oraz ustawienia hasła podczas pierwszego logowania po resecie.
Dyspozycję odblokowania dostępu do GOonline bez resetu hasła klient może złożyć w dowolnym oddziale banku albo poprzez infolinię.
ING Bank Śląski: warto mieć telefon zdefiniowany
W ING Banku Śląskim klient, który chce odblokować zdalny dostęp do rachunku dostaje SMS, a jeśli nie ma telefonu zdefiniowanego w systemie bankowości internetowej, to Jednorazowy Kod Aktywacyjny zostanie wysłany pocztą albo kurierem.
Dostęp do rachunku można też odblokować zdalnie poprzez centrum pomocy na stronie internetowej albo w dowolnym miejscu spotkań w oddziale banku.
mBank: aplikacja mobilna, strona internetowa, call center
Klienci mBanku mogą skorzystać z aplikacji mobilnej, strony internetowej, contact center, albo odwiedzić placówkę. Na infolinii należy podać identyfikator klienta, czyli 8-cyfrowy numer podawany podczas logowania lub rozmów z infolinią oraz telekod.
Jeśli klient ich nie zna, konsultant zada mu dodatkowe pytania identyfikacyjne – o dane, które klient ma zarejestrowane w banku i o produkty albo usługi, z których korzysta. Można też udać się do dowolnej placówki z dokumentem tożsamości.
Revolut: hasło, twarz, palec
Do aplikacji Revolut można się zalogować za pomocą linii papilarnych palca (touch ID), twarzy (face ID) lub hasła.
Nie ma limitu prób logowania do aplikacji hasłem, ale po 3 nieudanych próbach trzeba odczekać 2 minuty, aby hasło wpisać ponownie.
Jeśli użytkownik dojdzie do wniosku, że hasła nie pamięta, należy kliknąć „Nie pamiętasz hasła?” i podążać za wskazówkami. Apka może poprosić o imię, nazwisko i kwotę ostatniego przelewu. Następnie pojawi się okno czatu pomocy i informacja, że niebawem konsultant skontaktuje się na czacie.