Jak móc jeszcze lepiej i dłużej … ? Dlaczego i jak dbać o work-life balance w perspektywie pracy do 67. roku życia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

120912.mazars.konf.02.250x188Podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową w Polsce (CCIFP) z udziałem firm partnerskich Gras Savoye Polska - największego pośrednika ubezpieczeniowego, Mazars - międzynarodowej firmy audytorsko doradczej oraz Stowarzyszenia Francja-Polska.

Gości przywitała Kinga Rusin i zaprezentowała narzędzie, które zostało stworzone specjalnie z myślą o tej dyskusji – kalkulator work-life balance. Przed rozpoczęciem debaty, mającej wskazać możliwe rozwiązania poprawy jakości życia, zgromadzeni managerowie mogli, z Google Play lub AppStore, pobrać i przetestować darmową aplikację Kalkulator Work-Life Balance, dzięki której w zaledwie 3 minuty można obliczyć stan równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Kalkulator WLB nie tylko podaje współczynnik naszej równowagi, ale daje praktyczne porady jak go poprawić. Aplikacja została opracowana przez Instytut Psycho-Immunologii – IPSI i wykonana dzięki zaangażowaniu organizatorów – Gras Savoye i Mazars.

Początek dyskusji był bardzo optymistyczny – Maciej Witucki, Prezes CCIFP i Orange Polska, podkreślił, że to manager, a szczególnie prezes firmy, powinien dawać przykład zdrowego work-life balance i dbać o dobre praktyki w tym zakresie. Z satysfakcją też przyznał, ze ma dowody na odniesienie sukcesu w tym zakresie.

Michel Kiviatkowski – Partner Zarządzający Mazars w Polsce mówił „Staram się zachować zdrową równowagę,  jednak nowe technologie mi tego nie ułatwiają. Nie można się po prostu odciąć od pracy – są telefony komórkowe, laptopy. Możemy pracować właściwie wszędzie i o każdej porze. Jako Francuz mieszkający w Polsce, chciałbym szczególnie uczulić Polaków, którzy mają najmłodszych w Europie managerów na problem wypalenia zawodowego. Pracodawca powinien inwestować w rozwiązania ułatwiające zachowanie work-life balance. To nie wydatek – to inwestycja, która się zwraca„.

120912.mazars.konf.01.250x188Taką tezę poparł Wojciech Eichelberger – psycholog, Dyrektor IPSI „Manager wysokiego szczebla ma wydatki energetyczne równe tym jakie ma zawodowy sportowiec, którego kariera trwa znacznie krócej. Jednak sportowiec, w przeciwieństwie do managera dysponuje sztabem ludzi, którzy pracują nad jego formą fizyczną i psychiczną. Żeby zachować formę przy takich wydatkach energetycznych, musimy się „profesjonalnie serwisować”, umiejętnie regenerować nasze siły i wykorzystywać każdą wolną chwilę na odcięcie się od zawodowych obowiązków. Jest to jedyny sposób na to, aby przedłużyć średnią życia w zdrowiu. Dobry manager, dobry pracownik to taki, który potrafi się dobrze regenerować.”

Umiejętna regeneracja oraz zdolność oceny życiowego balansu to również clou sukcesu według Alexandra Konopki – Prezesa Gras Savoye Polska i Ukraina: „Nie jest sztuką spalanie swojej energii na początku kariery zawodowej. Młodzi ludzie mają niesamowite pokłady energii i tendencje do ich nadmiernej eksploatacji. Potrafią być bardzo wydajni, ale okazuje się, że często wydajność ta ogranicza się do kilku pierwszych lat kariery zawodowej. Pomyślmy na ile lat te pokłady muszą nam wystarczyć, zwłaszcza w perspektywie podniesienia wieku emerytalnego. Umiejętność regeneracji we właściwym momencie to wielka sztuka. Warto również pomyśleć o równowadze work-life balance w perspektywie przeniesienia ciężaru na życie prywatne – myślę tu o kobietach w okresie macierzyństwa. Wiemy, że w tym czasie możliwość pozostania w kontakcie z wyzwaniami zawodowymi nie jest bez znaczenia. Udało nam się wypracować w Gras Savoye elastyczny system pracy dla młodych mam, który umożliwia, nawet w bardzo absorbującym okresie macierzyństwa, realizacje zawodową.

Maciej Witucki nieco studził zapał pozostałych panelistów, zaznaczając, że kraj na dorobku musi po prostu pracować, a rosnące nieustanie oczekiwania młodych managerów nie mogą być bezkrytycznie realizowane. Senator Aleksander Pociej – Przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Francuskiej –  zachęcał zaś do czerpania z przykładu Francji, gdzie obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy i nie ma tak silnej presji w życiu zawodowym.

Wszyscy jednak byli zgodni, że pracownik, który lubi swoją pracę, pracownik, który nie jest przemęczony i zestresowany po prostu lepiej pracuje.

Kinga Rusin przypomniała, że stres i wypalenie zawodowe są przyczyną wielu chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, depresja, nadwaga czy zaburzenia seksualne. „Work-life balance to nie jest zaproszenie do lenistwa. Wręcz przeciwnie. Musimy nauczyć się zarządzać swoim bilansem energetycznym po to, aby pracować bardziej efektywnie i twórczo. Odpowiedni oddech, praca nad stanem umysłu, odpowiednia dieta, ruch – są to kompetencje, które powinien przyswoić sobie pracownik. Medycyna sprawia, że możemy dłużej, my sami musimy zadbać o to, żeby móc lepiej” –  podsumował Wojciech Eichelberger.

Źródło: Mazars

Organizatorzy panelu:

120912.ccif.01.150x120Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce (CCIFP) jest stowarzyszeniem pracodawców zrzeszającym ponad 350 firm francuskich i polskich. Od 18 lat CCIFP działa na rzecz interesów polskich i francuskich inwestorów pełniąc rolę platformy współpracy i wymiany doświadczeń biznesowych oraz najlepszych praktyk pomiędzy przedsiębiorcami. CCIFP podejmuje działania wpływające na przemiany polskiej gospodarki oraz współtworzy korzystne warunki dla rozwoju biznesu w Polsce. CCIFP w swoich działaniach wspiera dialog pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi, stara się promować dobre praktyki swoich firm członkowskich pokazując nowe trendy i nowatorskie rozwiązania pomagające w rozwoju biznesu. www.ccifp.pl

120912.gras.01.150x89Gras Savoye niezmiennie od 1992 roku zajmuje pierwszą pozycję w rankingach brokerów ubezpieczeniowych we Francji, a od 2004 w Polsce. Gras Savoye zatrudnia ponad 3800 osób, a jej sieć obejmuje 100 placówek w różnych częściach świata.
Gras Savoye w Polsce, z 280 osobowym zespołem i obrotami przekraczającymi 130 mln PLN zapewnia obsługę wszystkich linii ubezpieczeniowych takich jak ubezpieczenia majątkowe, komunikacyjne, odpowiedzialności cywilnej, osobowe oraz specjalistyczne produkty. Świadczy usługi w zakresie masowej dystrybucji ubezpieczeń, bancassurance, risk manegement, reasekuracji, likwidacji szkód oraz assistance. Laureat sześciu Gazel Biznesu i Diamentów Forbes. www.grassavoye.pl

120912.mazars.01.152x24Mazars jest międzynarodową, zintegrowaną i niezależną organizacją specjalizującą się w audycie, usługach księgowych, doradztwie podatkowym i usługach doradczych. Mazars korzysta z wiedzy 13 000 specjalistów w 69 krajach, które tworzą zintegrowaną sieć biur. Od lat Mazars zajmuje czołowe miejsca w rankingach firm audytorsko-doradczych w Europie i w Polsce.
Mazars posiada 20-letnie doświadczenie na rynku polskim, gdzie działając jako grupa dwóch spółek zatrudniających łącznie ponad 180 osób w Warszawie i w Krakowie, oferuje firmom polskim i zagranicznym, działającym w różnych sektorach gospodarczych, pełną gamę usług audytorskich, doradztwo biznesowe, doradztwo w kwestiach podatkowych oraz usługi finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe. www.mazars.pl

120912.association.01.150x72Stowarzyszenie Francja-Polska (www.afp.org.pl) jest organizacją non-profit działającą od 1995 roku, której misją jest integracja liczącego ponad 10 000 osób środowiska absolwentów studiów francuskojęzycznych w Polsce. W ramach swojej działalności, Stowarzyszenie istotnie przyczynia się do pogłębiania relacji francusko-polskich w środowisku naukowym, kulturalnym i biznesowym. Promuje też język francuski. Jej najnowszy, autorski projekt do nauki francuskiego dla dzieci, www.mowimypofrancusku.pl liczy już ponad 47.000 unikalnych użytkowników.