Jak mądrze zakończyć rok podatkowy, rady dla przedsiębiorców i osób uzyskujących przychody z najmu

Jak mądrze zakończyć rok podatkowy, rady dla przedsiębiorców i osób uzyskujących przychody z najmu
Piotr Juszczyk, inFakt. Źródło: inFakt.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zbliża się koniec roku, a więc warto już dziś przeanalizować, jak wygląda sytuacja w naszej firmie. Dodatkowo w tym roku mamy możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania. Możliwość ta przeznaczona jest dla podatników rozliczających się metodą podatku liniowego i ryczałtem, pisze w komentarzu dla Bank.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

W przypadku podatników rozliczających się liniowo może okazać się, że ich dochód będzie niższy na koniec roku, a w konsekwencji zmiana na zasady ogólne może okazać się korzystna.

Warto zainwestować pod koniec roku?

Poza tym u przedsiębiorców mogły pojawić się nieprzewidziane koszty, które wpłynęły na wysokość dochodu, a przy ryczałcie koszty nie obniżają podstawy opodatkowania. Zmiana na skalę spowodowałby, że przedsiębiorca mógłby te koszty rozliczyć i obniżyć podatek.

Można też zastanowić się, czy jednak na koniec roku nie „zrobić” sobie kosztów poprzez zakupy do firmy i obniżyć w ten sposób podstawę opodatkowania. Jeśli przedsiębiorca planuje w przyszłości inwestycje, to może być na to odpowiedni moment.

Warto też pamiętać, że zatowarowanie nie obniży podstawy opodatkowania, jeśli towar pozostanie w magazynie na koniec roku. Remanent końcowy podwyższa podstawę opodatkowania. 

Czytaj także: BIG InfoMonitor: niemal każda firma odkłada płatności na później

Ryczałtowcy – uwaga na składkę zdrowotną

Podatnicy rozliczający się ryczałtem powinni również zweryfikować, jaki przychód osiągnęli w tym roku, ponieważ wpływa on na wysokość składki zdrowotnej. Gdyby się okazało. że przedsiębiorca nieznacznie przekracza próg przychodowy dla wyższej składki zdrowotnej, to mógłby zastanowić się czy składki za grudzień nie zapłacić jeszcze w grudniu.

Przykładowo: przedsiębiorca opłaca składki ZUS po zakończonym miesiącu i dopiero po ich odliczeniu szacuje, że osiągnie w skali roku przychód 301 000 zł. To spowoduje, że za cały rok będzie musiał łącznie zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 12 093,72 zł.

Gdyby jednak, będąc na tzw. dużym ZUS, opłacił składki za grudzień jeszcze w grudniu, czyli de facto dwa razy, to w ten sposób zmniejszyłby roczną kwotę składki zdrowotną do 6 718,68 zł. W konsekwencji zapłaci jej mniej o 5 375,04 zł. Powyższe też obrazuje, że nawet minimalne przekroczenie przychodu w ciągu roku może mieć znaczne konsekwencje. 

Po zakończonym roku nie ma też potrzeby, aby spieszyć się ze złożeniem zeznania. Warto dobrze przeanalizować wszystkie możliwości i dopiero wtedy rozliczyć się z fiskusem. 

Czytaj także: Forma opodatkowania a składka zdrowotna od 1 lipca: które najbardziej opłacalne dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Najem prywatny, warto zdążyć z remontem do sylwestra

Nie tylko przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Jest to opcja również dla podatników rozliczający najem prywatnie. Rok 2022 jest ostatnim, kiedy najem prywatny można rozliczyć na zasadach ogólnych.

W związku z tym podatnicy powinni zastanowić się, czy mają dochody na skali podatkowej. Obecnie skala do 30 000 zł jest nieopodatkowana, więc być może zmieszczą się oni w tym progu, albo nieznacznie przekroczą. W konsekwencji zapłacą jednak mniejszy podatek niż na ryczałcie. Poza tym skala pozwala na rozliczenie kosztów analogicznie jak przy działalności.

Podatnik może do kosztów zaliczyć remonty, wyposażenie i inne wydatki związane z mieszkaniem. Jeśli planował remont w kolejnym roku, warto jeszcze w tym roku kupić materiały. Wtedy może okazać się, że wydatki na lokal prywatny przewyższają przychody z najmu i nie będzie konieczności opłacenia podatku.

Dlatego warto to rozważyć, a samej zmiany dokonuje się, składając PIT-36 w miejsce PIT-28 do 2 maja 2023 roku. 

Źródło: BANK.pl