Jak efektywnie wykorzystać 53 tysiące złotych ulgi termomodernizacyjnej?

Jak efektywnie wykorzystać 53 tysiące złotych ulgi termomodernizacyjnej?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym roku obowiązywania podatkowej ulgi termomodernizacyjnej skorzystało z niej przeszło 207,4 tys. właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych - poinformowało Ministerstwo Finansów. - Taki wynik można uznać za spory sukces. Resort finansów oceniał przed dwoma laty, że w 2019 r., czyli w pierwszym roku obowiązywania ulgi termomodernizacyjnej, skorzysta z niej "tylko" ok. 100 tys. podatników - komentuje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Ekspert przypomina, że z przeprowadzonych przez Instytut Ekonomii Środowiska na początku 2019 r. badań wynikało, że ulga termomodernizacyjna praktycznie nie istniała w świadomości spontanicznej właścicieli domów jednorodzinnych.

Dopiero po dopytaniu o tę ulgę podatkową co trzeci badany przyznał, że zetknął się z jakąkolwiek informacją na jej temat.

Łączne odliczenia od podstawy obliczania podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej przekroczyły w 2019 r. 3,1 mld zł.

53 tysiące złotych ulgi termomodernizacyjnej

Trzeba przyznać, że ta kwota robi wrażenie, choć świadczy też o tym, że przecięta wartość inwestycji w termomodernizację domów nie była wysoka, bo sięgała 15,2 tys. zł. Tymczasem dopuszczalny odpis wydatków na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wynosi 53 tys. zł – mówi Marek Wielgo.

Ekspert GetHome.pl przypuszcza, że przynajmniej część z rozpoczętych w 2019 r. przedsięwzięć termomodernizacyjnych było kontynuowanych w 2020 r. Ustawa podatkowa dopuszcza bowiem nawet trzyletni okres ich realizacji.

Ocieplenie domu to za mało

– Eksperci z Instytutu Ekonomii Środowiska zwracają zresztą uwagę, że sens ekonomiczny ma tylko termomodernizacja kompleksowa.

Samo ocieplenie budynku nie wystarczy. Trzeba też m.in. wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny oraz zainstalować zawory termostatyczne przy grzejnikach. Oznacza to duże wydatki, często wymagające rozłożenia w czasie – tłumaczy Marek Wielgo.

Źródło: GetHome.pl