Jak dotrzymać noworocznych obietnic złożonych swojemu portfelowi?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

big.infomonitor.02.400x334Wraz z nadejściem Nowego Roku większość z nas wyznacza sobie liczne plany na 12 najbliższych miesięcy. Spora część z nich dotyczy poprawy stanu finansów osobistych. Wyniki badań pokazują jednak, że postanowień noworocznych udaje się dotrzymać jedynie 8 procentom ludzi. Co zrobić, aby znaleźć się w tym wąskim gronie?

Koniec roku to zazwyczaj trudny okres dla domowego budżetu. Jak wynika z badania „Zachowania Polaków związane z (nie)opłacaniem rachunków”* przeprowadzonego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Polacy mają z tym największe problemy w grudniu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 49 proc. ankietowanych. Nic dziwnego więc, że jednym z najczęściej podejmowanych zobowiązań noworocznych jest zamiar poprawy stanu swoich finansów.

Niestety, jak pokazują rezultaty badania przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu Scranton w Pennsylvanii, w swoich postanowieniach przez co najmniej miesiąc udaje się wytrwać 64 proc. ludzi, a jedynie 8 proc. z nas jest w stanie zrealizować cele, jakie założyło sobie 1 stycznia.** Co więcej, aż 24 proc. badanych ponosi w tym względzie klęskę każdego roku! Co zatem robić, by zwiększyć swoje szanse na sukces?

Cel powinien być konkretny,…

Musimy  przede wszystkim mieć pewność, że naprawdę chcemy dokonać określonej zmiany. Równie ważne jest to, by nasze założenie nie miało wyłącznie charakteru ogólnego. W przypadku finansów nie mówmy sobie zatem, że „będziemy więcej oszczędzać”, ale zaplanujmy dokładnie, ile pieniędzy jesteśmy w stanie odkładać co miesiąc, a potem faktycznie odkładajmy taką kwotę.

…niezbyt ambitny…

W sylwestrowo-noworocznej euforii często zdarza nam się również podchodzić do swoich planów zbyt ambitnie. Zamiast więc od razu myśleć o tym, jak wielki majątek uda nam się zgromadzić w określonym czasie, zacznijmy od stworzenia poduszki finansowej na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak nagła choroba czy utrata pracy. Idealnie byłoby mieć pieniądze na utrzymanie się przez pół roku, ale na początek już stworzenie poduszki na dwa miesiące to również będzie coś. Oszczędności pozwolą w razie kłopotów opłacić bieżące zobowiązania i uniknąć trafienia do rejestru dłużników. Samo przekonanie, że akurat mnie się to nie przytrafi, nie wystarczy.

Jak pokazują dane BIG InfoMonitor, na koniec roku 2015 w rejestrze dłużników znalazło się 1,4 mln osób, które nagromadziły zaległości na łączną kwotę 16 miliardów złotych. Nie poradziły sobie one między innymi z opłatami za czynsz, gaz, telefon oraz internet. Nie płaciły za zasądzone alimenty, a także nie zdołały spłacić zaciągniętych pożyczek.

– Rachunki i raty pożyczek nie opłacone przez 60 dni od terminu, na kwoty co najmniej 200 zł, mogą spowodować, że dłużnik trafi do rejestru Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. – Taki wpis spowoduje spore problemy przy zakupie rozmaitych usług z odroczonym terminem płatności czy też przy zaciąganiu pożyczek i kredytów. I to nie przez chwilę, ale nawet przez 10 lat, chyba, że dłużnik spłaci zaległość, wtedy informacje o długu powinny zniknąć z BIG w ciągu dwóch tygodni – wyjaśnia Mariusz Hildebrand.

… i realizowany wspólnie z bliskimi.

Podejmowanie zobowiązań finansowych zwykle w dość istotny sposób wpływa również na najbliższe nam osoby, dlatego należy pamiętać, aby zawsze tego typu plany uzgadniać wspólnie. Razem będzie nam zdecydowanie łatwiej osiągnąć zamierzone cele.

Uświadom sobie przeciwności – łatwiej będzie je pokonać

W skutecznej realizacji postanowień pomoże nam także zastanowienie się nad tym, jakie okoliczności zewnętrzne mogą utrudnić nam wprowadzanie zmian i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić. Tego, że wcześniej czy później pojawią się różne problemy stojące na drodze do osiągnięcia założonego przez nas celu, możemy być niemal pewni. Znacznie łatwiej będzie nam jednak się z nimi zmierzyć, gdy będziemy na nie przygotowani. Starajmy się zatem być konsekwentni w przezwyciężaniu trudności, ale jednocześnie nie zniechęcajmy się, gdy coś nam nie wyjdzie. Wyciągajmy wnioski z każdej tego typu sytuacji i próbujmy aż do skutku. Nasza cierpliwość z pewnością zostanie nagrodzona.

* Badanie „Zachowania Polaków związane z (nie)opłaceniem rachunków” przeprowadzone przez Millward Brown, na zlecenie BIG InfoMonitor na próbie 772 dorosłych osób odpowiedzialnych w gospodarstwie domowym za opłacanie rachunków, wrzesień 2015 r.

** http://www.statisticbrain.com/new-years-resolution-statistics/

Źródło: BIG InfoMonitor