Jak chronić się przed wyłudzeniami kredytów?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

portfel.klodka.250xBiuro Informacji Kredytowej od lat prowadzi szereg działań edukacyjnych, w których przykłada ogromną wagę do upowszechniania wiedzy na temat ochrony danych osobowych.

Gdy stracimy dokument jesteśmy narażeni na wykorzystanie naszych danych osobowych, np. w celu wyłudzenia kredytu. Takie niebezpieczeństwo grozi nam nawet, jeśli dowodu nie zgubiliśmy, ale oszust wszedł w posiadanie naszych danych np. kserując dokument pozostawiony w recepcji hotelowej. Jak się chronić przed przestępcami, którzy kradną nasze dane? Pomóc może m.in. Alert Strażnik Kredytu, oferowany przez Biuro Informacji Kredytowej.

Wyłudzenia kredytów to w Polsce poważny problem. Jak wynika z Raportu infoDOK, opracowanego przez Związek Banków Polskich, w I kwartale 2013 roku próbowano wyłudzić kredyty na łączną kwotę ponad 63 milionów złotych – to tyle, ile 17 tysięcy osób zarabia średnio w ciągu miesiąca. Oszuści posługują się skradzionymi lub, bardzo często sfałszowanymi dowodami osobistymi i prawami jazdy. Tylko między styczniem, a marcem 2013 r. odnotowano osiem prób wyłudzeń, które przekroczyły kwotę jednego miliona złotych, a najwyższa próba wyłudzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy to aż 20 mln zł.

Skala problemu jest ogromna, a media niemal codziennie donoszą o sytuacjach, gdy ktoś dowiaduje się, że na jego dane zaciągnięty został kredyt. Właśnie dlatego BIK włączył się w kampanię „Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość”, prowadzonej przez firmę Fellowes. Jej celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony danych wrażliwych, problemu kradzieży tożsamości, regulacji prawnych oraz zagrożeń wynikających z braku właściwego zabezpieczenia danych.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą wyłudzenia kredytu przy użyciu sfałszowanych dokumentów? Można na przykład skorzystać z nowych rozwiązań, które udostępnia Biuro Informacji Kredytowej. Pakiet Monitoring, oferowany przez BIK i dostępny na stronie www.bik.pl obejmuje m.in. Alert Strażnik Kredytu, który chroni przed próbami wyłudzenia. To narzędzie daje nam gwarancję, że za każdym razem, gdy w BIK pojawi się pytanie z banku lub SKOK-u o naszą historię kredytową otrzymamy równocześnie powiadomienie mailem i SMS-em. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Dzięki szybkiej informacji z BIK i podjęciu właściwych działań mamy szansę szybko zareagować na niepokojące sygnały.

Oprócz Alertu Strażnik Kredytu, czyli ochrony przed nieprzyjemnymi sytuacjami, Pakiet Monitoring pozwala również m.in. na stałe monitorowanie swojej historii kredytowej i sprawdzenie własnej oceny punktowej, pomaga również kontrolować poprawność danych przekazywanych przez banki do BIK.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.