Jak bułgarski rząd walczy z inflacją? Poprzez podwyżkę emerytur, 0 proc. VAT na chleb, ulgi podatkowe

Jak bułgarski rząd walczy z inflacją? Poprzez podwyżkę emerytur, 0 proc. VAT na chleb, ulgi podatkowe
Fot. stock.adobe.com/luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja w Bułgarii wyniosła w kwietniu 14,4 proc. rdr i okazała się najwyższa od 2008 roku, podał we wtorek Krajowy Instytut Statystyczny. W odpowiedzi na te dane bułgarski rząd ogłosił kroki antyinflacyjne, które przewidują m.in. podwyżkę emerytur, wprowadzenie zerowego VAT na chleb, obniżenie podatku na ogrzewanie i ciepłą wodę czy podniesienie ulg podatkowych.

Zapowiedziane przez rząd premiera Kiriła Petkowa kroki przewidują podniesienie wszystkich emerytur o 20 proc. od 1 lipca oraz kolejną, na razie nieskonkretyzowaną, podwyżkę od października b.r. dla najniższych emerytur.

Od czerwca br. będzie obowiązywać zerowy podatek VAT na chleb. Jednocześnie VAT na piwo i wino, obecnie wynoszący 9 proc., powróci do 20-procentowej stawki. Osoby fizyczne będą otrzymywać rekompensatę w wys. 12,5 eurocentów za każdy zakupiony litr benzyny, diesla, metanu lub propan-butanu. Limitem dotyczącym rekompensaty będzie 50 litrów miesięcznie.

Niższy VAT na ogrzewanie i ciepłą wodę

Z uwagi na drastyczny wzrost nośników energii, VAT na ogrzewanie i ciepłą wodę dla użytkowników prywatnych spadnie z 20 proc. do 9 proc. Zniesiona zostanie akcyza na energię elektryczną, gaz ziemny oraz metan.

Wyższe ulgi podatkowe

Kroki rządowe przewidują podniesienie o 30 proc. ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi, podniesienie o 100 proc. (do 50 tys. euro) progu na rejestracje na potrzeby płacenia podatku VAT, obniżenie do 8 proc. odsetek od kar za opóźnienie zapłaty za usługi komunalne.

Wprowadzenie dwóch taryf dla prądu, wody i ogrzewania

Rząd rozważa też możliwość wprowadzenia dwóch taryf dla prądu, wody i ogrzewania. Dla bardziej oszczędnych użytkowników ona będzie niższa, lecz nie wskazano o ile.

Czytaj także: Inflacja wyniosła 12,4 proc. rdr w kwietniu; ceny rosły jeszcze szybciej niż szacował początkowo GUS >>>

Większość kroków zostanie uwzględniona w ustawie budżetowej, która ma być znowelizowana w czerwcu.

Źródło: PAP BIZNES