Jak bezpiecznie oszczędzać i pożyczać pieniądze? Edukacja finansowa seniorów w ESBANKU Banku Spółdzielczym
Oszczędzanie ważne jest nie tylko w wieku senioralnym. Pozwala zachować standard życia po zakończeniu aktywności zawodowej, stanowi zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków, takich jak remont czy leczenie, często pozwala spełniać marzenia życia lub wesprzeć finansowo bliskich.
Jednak by cieszyć się z profitów, należy lokować i inwestować pieniądze świadomie oraz bezpiecznie. Wiedza i ostrożność są nie mniej ważne również wtedy, gdy oszczędności nie wystarczają i konieczne staje się pożyczenie pieniędzy. Nakierowana m.in. na te obszary edukacja ekonomiczna społeczeństwa jest niezwykle ważna zarówno z punktu widzenia konsumentów, jak i sektora bankowego, który działa w poczuciu odpowiedzialności za sposób, w jaki klienci korzystają z usług finansowych.
Właśnie dlatego ESBANK Bank Spółdzielczy podjął współpracę z Radomszczańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku SAN. Jej efektem był drugi w tym roku akademickim wykład pod hasłem „Finanse seniora”, na który studentki-seniorki zostały zaproszone do głównej siedziby Banku 22 lutego.
– Jako lokalny bank spółdzielczy bardzo poważnie traktujemy nasze działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, które adresujemy zarówno do osób młodych, jak i niezwykle ważnej dla nas grupy seniorów. Dlatego też po raz kolejny spotykamy się z Radomszczańskim Uniwersytetem III Wieku SAN. Na pierwszym spotkaniu mówiliśmy m.in. o rachunkach bankowych i o tym, jak bezpieczeństwie korzystać z bankowości przez Internet czy z bankomatu. Temat dzisiejszego spotkania dotyczy bezpiecznego korzystania z usług kredytowych oraz na co zwrócić uwagę podczas deponowania pieniędzy – uzasadnia inicjatywę współpracy z seniorami Marek Rząsowski, doradca prezesa ds. strategii i rozwoju, który powitał uczestniczki czwartkowego spotkania.
Teoria i praktyczne porady
W wykładzie prowadzonym przez Agnieszkę Piasecką, doradcę klienta prestiż w ESBANKU Banku Spółdzielczym, znalazła się zarówno teoria, jak i praktyczne porady. Studentki RUTW SAN poznały dostępne na rynku produkty oszczędnościowe, dowiedziały się, czym różni się kredyt od pożyczki, co to jest zdolność kredytowa oraz dlaczego, szukając najlepszej oferty kredytowej, warto zwrócić uwagę na RRSO, a nie tylko na oprocentowanie. Było też ostrzeżenie przed piramidami finansowymi oraz wskazówki, jak sprawdzać i wybierać zaufane instytucje finansowe. Tematyka spotkania wpisała się w potrzeby seniorów, co potwierdza szefowa działającego w ramach Fundacji Aktywne Centrum Edukacji „Uniwersytet Otwarty dla Każdego” w Radomsku RUTW SAN Ewa Kaczmarczyk:
„Panie chciały się dowiedzieć, jak pożyczać pieniądze, by nie zostać oszukaną, gdy będą musiały skorzystać z pożyczki czy kredytu. Były pytania i wiele wątpliwości się rozwiało. Skorzystamy też na pewno ze wskazania na filmiki edukacyjne Warszawskiego Instytutu Bankowości i będziemy je oglądać na naszych zajęciach uniwersytetu. Warto zwiększać swoją świadomość i utrwalać wiedzę – np. o tym, że trzeba dopytywać doradcę, na co zwrócić szczególną uwagę w umowie, że trzeba uważnie czytać regulaminy, umowy, by podejmować decyzję świadomie oraz bezpiecznie”.
Dla ESBANKU Banku Spółdzielczego, który od wielu lat aktywnie uczestniczy w edukacji finansowej dzieci i młodzieży za sprawą Szkolnych Kas Oszczędności oraz partnerstwa w Projekcie Warszawskiego Instytutu Bankowości BAKCYL, szerzenie wiedzy ekonomicznej wśród seniorów stanowi kolejny element realizacji Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Źródło: Informacja prasowa ESBANKU Banku Spółdzielczego