Jak będzie wyglądała światowa gospodarka za 100 lat? Najważniejsi ekonomiści przewidują przyszłość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

ksiazki.01.400x266Na zaproszenie Ignacia Palaciosa-Huerty, światowej sławy ekonomiści, w tym nobliści i laureaci Medalu Johna Batesa Clarka, odpowiadają na pytanie jak będzie wyglądał świat za 100 lat. Ich przewidywania w formie esejów zebrane zostały w książce pt. "Gospodarka za 100 lat", która we wrześniu trafiła na półki księgarni w całej Polsce.

Dziesięciu wybitnych ekonomistów, którzy pokusili się o przewidywanie przyszłości to: Daron Acemoglu, Angus Deaton, Avinash K. Dixit, Edward L. Glaeser, Andreu Mas-Colell, Alvin E. Roth, Robert J. Shiller, Robert M. Solow oraz Martin L. Weiztman. Reprezentują różne ośrodki naukowe a każdy z nich ma inne zainteresowania badawcze. Prezentowane teksty ich autorstwa składają się jednak na spójny obraz gospodarczej przyszłości świata, w której istotne znaczenie będą miały: rewolucja w świecie praw, rozwój technologii (zwłaszcza informacyjnych), wzrost liczby ludności, transformacja rynku pracy, utrzymywanie się i wzrost nierówności społecznych oraz zmiany klimatyczne.

Avinash K. Dixit, profesor Uniwersytetu Princeton, porównuje prognozowanie przyszłości gospodarki do meteorologii i wyznaczania stożka niepewności huraganu. Według niego w najbliższych dziesięcioleciach doświadczać będziemy kilku poważnych kryzysów finansowych i gospodarczych. W połączeniu z niedostateczną współpracą międzynarodową w zakresie ochrony dóbr publicznych (takich jak klimat), będzie to stanowić podstawową trajektorię w stożku gospodarczej niepewności. Ekstrema tego stożka – a więc sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych i Europy z jednej strony oraz Chin i Indii z drugiej, będą mieć znaczny wpływ na pogodę na świecie, w którym będą żyły nasze wnuki i prawnuki.

Alvin Roth, który od lat specjalizuje się w projektowaniu dobierających rynków (matching markets) zastanawia się nad  tym, które z aspektów naszego życia, niebędące dziś przedmiotem transakcji rynkowych, ulegną urynkowieniu (np. utowarowienie usług reprodukcyjnych).

Martin L. Weitzman z Uniwersytetu Harvarda rozważa natomiast całe spektrum konsekwencji zmian klimatu i dokonuje przeglądu broni, którą dysponuje ludzkość w walce ze skutkami globalnego ocieplenia. Szczególnie dużo uwagi Weitzman poświęca koncepcji kosmicznego parasola przeciwsłonecznego, narzędzia tak taniego i skutecznego, że strach się bać…

Na pomysł wydania książki wpadł brytyjski ekonomista baskijskiego pochodzenia – Ignacio Palacios-Huerta z London School of Economics, specjalista od zarządzania i strategii oraz teorii gier, miłośnik piłki nożnej i przyjaciel tuzów ekonomicznego świata.

Warto zajrzeć do „Gospodarki za 100 lat”. To pasjonująca podróż w przyszłość w doborowym towarzystwie.

Autor przedmowy do wydania polskiego

Zbigniew Jagiełło – Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. Na rynku finansowym od kilkunastu lat. Wcześniej związany z lokalnymi i globalnymi strukturami grupy Unicredit. odpowiedzialny m.in. za wzmocnienie pozycji w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, przygotowanie strategii banku na lata 2010-2012 i 2013-2015 oraz przejęcie aktywów skandynawskiej grupy Nordea w Polsce. w toku jego pracy PKO Bank Polski wykazał się zdecydowanym wzrostem efektywności i dostosowaniem się do wymogów bardzo konkurencyjnego rynku finansowego poprzez uatrakcyjnienie oferty produktowej i podniesienie jakości obsługi klientów. Członek Institut International D’Etudes Bancaires zrzeszającego międzynarodowe środowisko bankowe oraz Rady Związku Banków Polskich.

Autorzy

Daron Acemoglu – profesor ekonomii na MIT, członek American Academy of Arts and Sciences oraz Econometric Society. Laureat John Bates Clark Medal w roku 2005 za znaczący wkład do myśli ekonomicznej dla osoby do 40 roku życia. Autor kilku książek, w tym Introduction to Modern Economic Growth, Princeton University Press, 2009 oraz głośnej Why Nations Fail: Origins of Power, Poverty and Prosperity (2012, napisana wspólnie z Jamesem Robinsonem).

Angus Deaton – profesor ekonomii i spraw międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton. Członek korespondent British Academy, American Academy of Arts and Sciences oraz Economic Society. W 2009 prezes American Economic Association. W 1978 uhonorowany jako pierwszy laureat nagrodą Frisch Medal. Autor kilku książek, m.in. The Great Escape: Health, Wealth and the Origins of Inequality (2013).

Avinash K. Dixit – profesor Uniwersytetu Princeton. Wykładał gościnnie na MIT, piastował także funkcję profesora wizytującego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, London School of Economics, Institute for International Economic Studies w Sztokholmie oraz Russell Sage Foundation. Autor kilku książek, m.in. The Art of Strategy: A Game-Theorist’s Guide to Success in Business and Life (2008, napisana razem z Barrym Nalebuffem), wydanej w Polsce w serii „Klasyka biznesu”Rzeczypospolitej w 2010.

Edward L. Glaeser – profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, gdzie jest także dyrektorem Taubman Center for State and Local Government oraz Rappaport Institute for Greater Boston. Członek American Academy of Arts and Sciences oraz Econometric Society. Napisał kilka książek, m.in. Triumph of the City (2011).

Andreu Mas-Colell – profesor ekonomii na Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie. Członek United States National Academy of Science oraz honorowy członek American Economic Association. Przewodniczył Econometric Society i European Economic Association. Pełnił funkcje ministra gospodarki i edukacji w rządzie Katalonii. Wraz
z Michaelem D. Whinstonem i Jerrym R. Greenem napisał książkę pt. Microeconomic Theory (1995).

Ignacio Palacios-Huerta – profesor zarządzania, ekonomii i strategii na London School of Economics. Wykładał gościnnie na uniwersytetach Chicago i Stanforda. Członek kilku instytucji, w tym: Hoover Insitution oraz Fundación Ikerbasque na Uniwerystecie Kraju Basków; członek zarządu dyrektorów Athletic Club de Bilbao. Autor książki Beautiful Gamer Theory (2013).

John E. Roemer – profesor nauk politycznych i ekonomii na Uniwersytecie Yale. Udziela się jako członek w wielu instytucjach, w tym w Econometric Society, Guggenheim i Russell Sage Foundation, American Academy of Arts and Sciences; członek korespondent British Academy.

Alvin E. Roth -profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda od 2013, a wcześniej wieloletni profesor ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie Harvarda. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z roku 2012 za teorię stabilnych alokacji i wykorzystanie projektowania rynków.

Robert J. Shiller – profesor ekonomii na Uniwersytecie Yale oraz profesor w dziedzinie finansów, członek International Center for Finance, Yale School of Management. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2013 roku za empiryczne badania cen aktywów.  Jego Home Price Index (amerykański wskaźnik cen domów jednorodzinnych), pierwotnie rozwinięty we współpracy z Karlem E. Case’em, obecnie publikowany jest jako Standard & Poor’s/Case Shiller Home Price Indices. Autor kilku książek, m.in. Irrational Exuberance (2000) i Finance and The Good Society (2012). Publikuje także artykuły na łamach „New York Timesa”, we własnej rubryce pt. „Economic View”.

Robert M. Solow – emerytowany profesor ekonomii na MIT. Twórca neoklasycznej teorii wzrostu gospodarczego, za którą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w roku 1987. W 1961 r. był laureatem Medalu John Bates Clarka. Jego artykuł Contribution to Theory of Economic Growth z 1956, opublikowany w Quarterly Journal of Economics, zainspirował pokolenia ekonomistów.

Martin L. Weitzman – profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, członek Econometric Society i American Academy of Arts and Sciences. Wcześniej pracował dla Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Jest autorem książki pt. Income, Wealth, and the Maximum Principle (2003).
141004.gospodarka.za.100.lat.kurhaus.652

Informacje dodatkowe:

Patroni medialni: Radio PIN, ObserwatorFinansowy.pl, Think Tank

Redakcja i korekta: Kurhaus Publishing
Konsultacja merytoryczna: dr Maciej Krzak, dr hab. Bartłomiej Nowak (Esej 1), prof. Wiesław Tarełko (Esej 10)
Przekład: Biuro Tłumaczeń VeroLing sp. z o.o., Kurhaus Publishing
Projekt okładki: Dariusz Krupa
Opracowanie typograficzne i łamanie: Marek Wójcik
Zdjęcie Ignacia Palaciosa-Huerty na okładce: MIT Press
ISBN: 978-83-63993-65-8
Cena: 49.9 zł
Wymiary: 104 x 240 mm
Liczba stron: 272

Źródło: Kurhaus Publishing