IT@BANK. Technologie – Samsung: Nowoczesne biuro – więcej niż tylko „paperless”
Jakub Płonka
Jest ekspertem systemów bezpieczeństwa mobilnego i cyfrowej transformacji. Od 10 lat zdobywa doświadczenie w zakresie: zarządzania projektami, doradztwa oraz wsparcia technicznego głównie w firmach związanych z sektorem finansowym. W Samsungu jest związany ze wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań płatniczych, jak również zaangażowany w rozwój systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mobilne. Główny obszar jego pracy dotyczy kryptografii i zabezpieczania systemów związanych z rynkiem płatności.
Czy urządzenia mobilne Samsunga rzeczywiście mogą zastąpić komputery pracowników?
– Samsung oferuje rozwiązania, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, a urządzenia mobilne odpowiedni poziom wydajności. Ze względu na te czynniki firma uznała, że warto wkroczyć w nową rzeczywistość funkcji komputerów osobistych. Tak powstała koncepcja stworzenia rozwiązania Samsung DeX. Nazwa jest skrótem od angielskiego określenia „Desktop Experience”. Podłączenie do zewnętrznego wyświetlacza pozwala uruchomić specjalny tryb DeX, w którym na ekranie zewnętrznym mamy podobnie wyglądające środowisko, jak w systemie Windows firmy Microsoft. Dzięki temu można stworzyć mobilne biuro dla pracownika z wykorzystaniem tylko i wyłącznie jego telefonu lub tabletu firmy Samsung. Pierwsza generacja naszego rozwiązania wykorzystywała stację dokującą, natomiast obecnie korzysta się z kabla i nowoczesnego standardu szybkiego połączenia USB C. W trybie pracy DeX możemy uruchamiać normalne aplikacje i w nich pracować, jeśli są do tego przystosowane, a inne, które nie mają trybu dedykowanego do DeX, otwierają się w specjalnym oknie. Stale przybywa aplikacji zgodnych z trybem DeX, które pozwalają na pracę z wykorzystaniem całej powierzchni ekranu. Dzięki współpracy między innymi z firmą Google, w trybie DeX dostępny jest cały pakiet MS Office, który jest kluczowy dla biznesu.
Rozwiązaniem tym zainteresowane są instytucje finansowe?
– Coraz więcej banków i instytucji finansowych rozmawia z nami o koncepcjach przyszłego sposobu wykonywania pracy biurowej. Jedną z tych koncepcji jest właśnie DeX. Jest to rozwiązanie ograniczające liczbę urządzeń wykorzystywanych przez pracowników i równocześnie zapewnia swobodę pracy niezależnie od miejsca, w którym się oni znajdują (biurko, sala konferencyjna, pokój w hotelu itp.). Warto podkreślić fakt, że pracownik niezależnie od miejsca ma wszystkie potrzebne informacje przy sobie – w telefonie, tablecie. Wystarczy podłączyć zewnętrzny wyświetlacz, mysz i klawiaturę, by wygodnie pracować. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań naszych partnerów można dodawać kolejne funkcjonalności do naszych urządzeń. Doskonałym przykładem jest podpis biometryczny, do którego można wykorzystać smartfon i dołączony do niego rysik. Dzięki zastosowaniu podpisu biometrycznego nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także do strategii biura bez papieru (paperless office).
Jak można zorganizować pracę przy wykorzystaniu rozwiązań firmy Samsung?
– Chciałbym zobrazować możliwości zorganizowania pracy na przykładzie firmy ubezpieczeniowej. Pracownik przychodzi do biura, podłącza swój telefon lub tablet do monitora i już może rozpocząć pracę. Następnie może odłączyć urządzenie i wyjść z biura, żeby wykonać zdjęcie np. uszkodzonego pojazdu w związku z likwidacją szkody. Ponadto ma już przy sobie formularz, w którym można złożyć podpis biometryczny. Po powrocie do biura i ponownym podłączeniu telefonu lub tabletu wraca do pracy, mając przy tym wszystkie potrzebne materiały na jednym urządzeniu. Urządzenia Samsung może być równocześnie stacją roboczą, czytnikiem kodów QR, a także narzędziem do zawierania umów z wykorzystaniem podpisu biometrycznego. Te wszystkie funkcjonalności są możliwe przy kupnie tylko jednego, odpowiedniego urządzenia. Warto dodać, że system DeX pozwala na wyświetlanie dwu różnych treści na wyświetlaczu telefonu i na zewnętrznym monitorze. To sprawdza się przy obsłudze klientów – klient widzi treści przeznaczone tylko dla niego. Dodatkowo wszystkie dane zabezpiecza nasza platforma Knox. W raporcie Gartnera z 2019 r. zbadano rozwiązania zabezpieczeń różnych producentów przez porównanie podstawowych funkcji zabezpieczeń systemu operacyjnego wbudowanych w platformy urządzeń mobilnych oraz możliwości zarządzania zabezpieczeniami w przedsiębiorstwie. Samsung Knox, mobilna platforma zabezpieczeń, instalowana fabrycznie na urządzeniach przenośnych firmy Samsung, została po raz czwarty z rzędu bardzo wysoko oceniona przez firmę Gartner. Samsung Knox 3.2 uzyskał ocenę „silna” w 27 z 30 kategorii. Firma Samsung jest jedynym producentem, który otrzymał tę ocenę we wszystkich kategoriach zarządzania zabezpieczeniami w przedsiębiorstwie.