IT@BANK. Technologie: Łańcuchy coraz popularniejsze

IT@BANK. Technologie: Łańcuchy coraz popularniejsze
Fot. Murrstock/stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od kilku lat wykorzystanie technologii łańcuchów bloków i rozproszonych baz danych coraz szerzej stosuje się w praktyce do zaufanego przechowywania informacji o różnego rodzaju umowach i transakcjach. Rozwiązania wykorzystujące je są dziś coraz bardziej dojrzałe i użyteczne. Sięga też do nich branża finansowa.

Nowoczesne technologie pozwalają znacznie uprościć system przechowywania informacji, a rozproszenie bazy danych zwiększa bezpieczeństwo ich zachowania. Przy obecnej mocy obliczeniowej komputerów nie da się zmienić zapisanych bloków danych w łańcuchach. Odnotowanie transakcji jest zatem nieodwołalne. Od pięciu lat powstają na całym świecie setki firm, które – wykorzystując tę technologię – budują swoje usługi dla świata finansów (fintechy) i branży ubezpieczeniowej (insurtechy). Trwa przy tym dyskusja, czy rzeczywiście jest ona tak przełomowa dla sektora bankowego, a jeśli tak jest, to jak i gdzie ją najskuteczniej wykorzystać.

Fintechy stawiają na blockchain

Raj Vardhman w opublikowanym we wrześniu br. w serwisie Carsurance.net artykule przedstawił statystyki i informacje dotyczące wykorzystania technologii blockchain przez fintechy. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez PwC, 77% obecnych usług finansowych zakłada przyjęcie do 2020 r. łańcucha bloków w ramach systemu lub procesu produkcyjnego. Z kolei IBM oczekuje, że globalne przychody z aplikacji blockchain dla przedsiębiorstw wzrosną do 2025 r z 2,5 do 19,9 mld USD. Natomiast eksperci od tej technologii mają wkrótce stać się jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na świecie.

Branża usług finansowych wydaje obecnie 1,7 mld USD rocznie na technologię blockchain, a budżety na nią wzrosły w ub.r. o 67%, przy czym jeden na dziesięć banków i innych ankietowanych firm zgłaszały obecnie budżety przekraczające 10 mln USD. Jak oceniają analitycy z firmy Gartner, do 2026 r. wartość biznesowa dodana przez technologię związaną z łańcuchem bloków wzrośnie do nieco ponad 360 mld USD, a do 2030 r. do ponad 3,1 bln USD. To wskazuje, że blockchain może przekształcić całe gospodarki, a firmy z branży fintech staną na czele tej rewolucji.

Już w 2018 r. było 35 mln użytkowników kryptowalut zweryfikowanych pod względem tożsamości, niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej (dane za Uniwersytetem Cambridge). Łącznie u dostawców takich usług jest obecnie ponad 139 mln kont, ale tylko 38% wszystkich posiadaczy można uznać za aktywnych. Analitycy zajmujący się branżą fintech podkreślają, że powszechne zastosowanie blockchain w celu wykorzystania efektywności w instytucjach finansowych jest główną siłą napędową ich inwestycji i rozwoju. Jak podaje Ripple (to kalifornijska firma, ale i nazwa systemu przez nią stworzonego do rozliczeń w czasie rzeczywistym, sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych zbudowana na rozproszonym internetowym protokole open source), ponad 200 banków i dostawców płatności na całym świecie wdrożyło i przetestowało jej technologię we własnych wewnętrznych systemach płatności. RippleNet wykorzystują dziś niektóre z największych instytucji finansowych, w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK