IT@BANK. Technologie – IBM Poland: Bezpieczne i wygodne przechowywanie danych w firmie – eksperci IBM i Advatech radzą, o czym należy pamiętać
Jeżeli chodzi o przechowywanie danych, rynek oferuje szerokie spektrum rozwiązań. O czym należy pamiętać przy wyborze, żeby nie przepłacać, a jednocześnie mieć pewność, że wybrany sprzęt będzie dla firmy najlepszy…
Piotr Sękowski: Rzeczywiście, mnogość propozycji sprawia, że czasami trudno jest wybrać rozwiązanie, które faktycznie jest dla nas optymalne. Warto poszukać rozwiązań, które z jednej strony będą innowacyjne, ale z drugiej będą miały wsparcie płynące z wiedzy i doświadczenia ich producenta.
Doświadczenie jest ogromnym atutem IBM. Rodzina Storwize nie jest eksperymentem i zupełnie nową, nieznaną dotychczas linią produktową. Trzecia generacja kontynuuje najlepsze praktyki poprzedników, dając jednocześnie nowe możliwości. Jest to duży wyróżnik, bo na rynku pojawiają się zupełnie nowe linie produktowe, których stabilności działania na przestrzeni lat nie sposób zweryfikować.
Można śmiało stwierdzić, że IBM Storwize to rodzina macierzy dyskowych łącząca w sobie doświadczenie i nowoczesność. Doświadczenie, ponieważ pierwsza generacja tych systemów pojawiła się na rynku dziewięć lat temu i przez ostatnie lata została udoskonalona, a błędy wieku dziecięcego zostały już dawno wyeliminowane. Nowoczesność, ponieważ najnowsza odsłona – trzecia generacja macierzy IBM Storwize z rodziny V5000 oraz V7000 – wykorzystuje technologie, które dostarczają klientom funkcje dające wymierne korzyści.
Ponieważ rodzina Storwize adresuje potrzeby zarówno do małych, średnich, jak i największych instytucji, instalacje takie można znaleźć, począwszy od banków spółdzielczych, przez średnie instytucje, po największe firmy z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Pamiętajmy, że instytucje finansowe to podmioty zaufania publicznego, zatem produkty sprawdzone i zaufane winny być ich naturalnym wyborem. Rozwiązania Storwize V5000 i V7000 generacji 1 i 2 są dobrze znane i wysoko oceniane przez klientów z sektora finansowego. Wiadomo, czego można się po nich spodziewać.
I przekłada się to na liczbę wdrożeń w sektorze finansowym?
Konrad Puchała: Mamy wiele udanych implementacji, o których chętnie opowiadamy podczas spotkań z potencjalnymi klientami, dlatego gorąco zachęcam do kontaktów z platynowymi partnerami IBM, jak Advatech. Klienci z branży finansowej niechętnie zgadzają się na udostępnianie informacji publicznie, natomiast w razie zainteresowania umożliwimy kontakty z naszymi dotychczasowymi klientami w celu zweryfikowania referencji.
Samo doświadczenie z pewnością nie jest na rynku wystarczającym kapitałem. Co jeszcze wyróżnia ofertę IBM?
Piotr Sękowski: Nasz kolejny atut to wydajność i jednocześnie oszczędność. IBM jest światowym liderem innowacji i od 26 lat nieprzerwanie rejestruje największą liczbę patentów i ma to odzwierciedlenie w proponowanych rozwiązaniach. IBM opatentował m.in. technologię dysków IBM Flashcore. Są to moduły flash w standardzie NVMe (ultraszybki, zrównoleglony protokół przesyłania danych), które dodatkowo mają funkcjonalność bezstratnej sprzętowej kompresji danych. Dzięki zastosowaniu technologii IBM Flashcore możemy w macierzy wielkości 2U dostarczyć ponad 650 terabajtów ultrawydajnej przestrzeni dyskowej. Oznacza to nie tylko niższe koszty zakupu, ze względu na mniejszą liczbę dysków fizycznych, ale także oszczędność kosztów obsługi serwerowni (mniej wymaganego miejsca, niższe koszty elektryczności i klimatyzacji).
Rodzina IBM Storwize to zalety najnowszego sprzętu w połączeniu z bogatym zestawem funkcji dojrzałego oprogramowania IBM Spectrum Virtualize. Najważniejsze jej cechy to wykorzystanie modułów flash w technologii IBM Flashcore opartej na standardzie NVMe, wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), możliwość obsługi aplikacji chmurowych w kontenerach, łatwa integracja z chmurami publicznymi oraz praca w środowiskach wielochmurowych (multi-cloud) czy też zewnętrzna wirtualizacja.
Kolejny ważny wyróżnik naszych rozwiązań to zaawansowana inteligencja, czyli funkcja IBM Storage Insights. Dostarcza ona informacji o trendach wydajności i pojemności macierzy, a wykorzystujące sztuczną inteligencję analizy pomagają identyfikować potencjalne problemy, zanim te doprowadzą do awarii. Administrator na bieżąco otrzymuje propozycje działań, które pozwalają utrzymać system w stanie optymalnym. Zarządzanie odbywa się przez intuicyjny panel dostępny poprzez przeglądarkę internetową. Co więcej, IBM Storage Insights pozwala na jednym ekranie monitorować kondycję, pojemność i wydajność pamięci masowych IBM, a także innych dostawców.
Na jakie korzyści biznesowe może się to przełożyć?
Piotr Sękowski: Proste zarządzanie to niższe koszty utrzymania systemu i brak przestojów. IBM Storage Insights upraszcza też tworzenie zgłoszeń serwisowych. W przypadku potrzeby zasięgnięcia wsparcia ze strony IBM system automatycznie przesyła dzienniki zdarzeń, dzięki temu problemy mogą być rozwiązywane szybciej niż dotychczas.
Poza tym system ten świetnie sprawdzi się np. przy rewitalizacji centrum przetwarzania danych. Rodzina IBM Storwize wykorzystuje oprogramowanie IBM Spectrum Virtualize, czyli oprogramowanie umożliwiające wirtualizację zewnętrznych zasobów dyskowych. To pozwala podłączyć do wybranych macierzy V5000 lub V7000 zasoby posiadanych już, także starych, macierzy dyskowych. Stare macierze będziemy od tej chwili traktować jak worek z danymi, natomiast macierze IBM Storwize dostarczą wszystkie funkcjonalności zaawansowane, które aktualnie mają zaimplementowane (między innymi: zaawansowane funkcje kopiujące i replikację, szyfrowanie, kompresję i deduplikację, migrację zasobów online, tiering).
Dzięki takiemu zabiegowi rewitalizacja centrum przetwarzania danych może polegać nie tylko na wstawieniu najnowszego rozwiązania i ułatwieniu migracji danych dzięki zewnętrznej wirtualizacji. Może to być rozwiązanie permanentne, w którym stare zasoby dyskowe, nawet jeżeli nie są już objęte serwisem, można wykorzystywać jako zasób dla środowisk testowych, archiwalnych bądź jako inną kopię danych.
Czy to oznacza, że rozbudowując lub modernizując zasoby sprzętowe w firmie, można na bieżąco odpowiadać na wyzwania rynku i kondycję biznesu?
Konrad Puchała: Nasza oferta odpowiada na zmieniające się warunki biznesowe. Zależy nam na tym, żeby klienci nie musieli płacić za sprzęt, którego nie wykorzystają, a z drugiej strony, żeby byli gotowi nawet na nieprzewidziane wyzwania.
IBM Storwize V5100F to macierz klasy średniej z wbudowanymi rozwiązaniami macierzy klasy wyższej i możliwością rozbudowy w przypadku wzrostu wymagań w przyszłości. Litera F oznacza, że jest to macierz All-flash, czyli dedykowana do zastosowania tylko nośników flash. Mamy w ofercie także model hybrydowy pozwalający na instalację dysków obrotowych. V5100F jest to propozycja efektywna pod względem kosztów także w przypadku małych instalacji, dlatego warto zainteresować się nią w przypadku, kiedy zakup inicjalny nie jest znaczący, ale istnieje możliwość konieczności późniejszej znaczącej rozbudowy środowiska. Ofertę macierzy Storwize uzupełniają rozwiązania V50X0 i V7000.
Jak w urządzeniach Storwize rozwiązany został temat bezpieczeństwa danych?
Piotr Sękowski: Nie wchodząc w szczegóły mniej interesujące decydentów, takie jak dystrybuowany RAID, który rozwiązuje te zagadnienia, powiem jedynie, że w przypadku implementacji rozwiązania IBM Hyper-Swap (klaster wysokiej dostępności) z wykorzystaniem macierzy IBM Storwize wykonanej przez inżynierów IBM Polska, klient może otrzymać gwarancję 100% dostępności środowiska oraz gwarancję na wydajność. I warto podkreślić, że te wysokiej klasy rozwiązania są coraz bardziej dostępne, ponieważ oferta IBM i Advatech skierowana jest do wszystkich branż i do firm różnej wielkości. Nie należy obawiać się, że to bardzo kosztowne wdrożenia. Polecam kontakt i sprawdzenie naszej oferty.
Na co konkretnie można liczyć, jeśli chodzi o finasowanie takiej inwestycji?
Piotr Sękowski: Przy zakupie nowego sprzętu IBM proponuje wiele możliwości. Po pierwsze – opcje finansowania zakupu. IBM Global Financing (IGF), czyli dywizja IBM specjalizująca się w finansowaniu, daje do dyspozycji klienta pożyczkę, kredyt bądź leasing. Wyboru najwłaściwszej formy finansowania dokonuje klient na podstawie parametrów konkretnej transakcji. Jest to rozwiązanie o tyle ciekawe, że dla większości przypadków opcje finansowania są dostępne bez kosztów, tzn. cena sprzętu z finansowaniem równa jest cenie sprzętu.
Po drugie – odkup. Istnieje możliwość odkupu starego, zużytego sprzętu po migracji i uzyskanie rabatu na nowy sprzęt. Szczegóły ustalane są indywidualnie dla każdej transakcji. Odkup jest finalizowany przez jedną z jednostek IGF, co oznacza, że można jednocześnie skorzystać z dostępnych opcji finansowania.
Po trzecie – IBM Storage Utility Offering. Jest to model zakupu pamięci masowych, w którym klient płaci tylko za faktyczne wykorzystanie, a ceny są zbliżone do stosowanych w przypadku chmur. To nowy, elastyczny sposób nabywania pojemności. Oferta ta umożliwia oszacowanie miesięcznych kosztów i wnoszenie opłat tylko za faktycznie potrzebną i wykorzystaną pojemność – zarówno, kiedy zapotrzebowanie rośnie, jak i kiedy spada. W ten sposób wydatki kapitałowe przesuwane są do pozycji wydatków operacyjnych, a łączne koszty niższe.