IT@BANK 2018: Platforma Antyfraudowa BIK – skuteczność i dynamiczny rozwój

IT@BANK 2018: Platforma Antyfraudowa BIK – skuteczność i dynamiczny rozwój
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Biuro Informacji Kredytowej zajmuje centralne miejsce w ekosystemie wymiany informacji kredytowej pomiędzy instytucjami finansowymi w Polsce. Jednym z naszych strategicznych celów jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa realizowanych transakcji i obrotu gospodarczego. Dotyczy to zarówno ryzyka kredytowego, jak również ryzyka operacyjnego związanego z próbami wyłudzeń kredytów i pożyczek. Wierzymy, że tylko współpraca sektorowa oraz międzysektorowa, wsparta najnowszą technologią, zapewni skuteczną prewencję wyłudzeń kredytów w erze szerokiej cyfryzacji i automatyzacji procesów.

Agnieszka Szop-Maziukiewicz
dyrektor zarządzający Obszarem IT, Biuro Informacji Kredytowej SA

Naszą odpowiedzią na ryzyko wyłudzeń kredytowych jest Platforma Antyfraudowa BIK, którą z powodzeniem oferujemy naszym klientom już od ponad roku.

Czym jest Platforma Antyfraudowa ?

Platforma Antyfraudowa BIK to scentralizowane i zintegrowane rozwiązanie mające na celu świadczenie usług wspomagających zapobieganie wyłudzeniom w obszarze kredytowym. Obejmuje zarówno przyjmowanie od subskrybentów (uczestników platformy) informacji w związku z analizą antyfraudową, jak i udostępnianie im raportów antyfraudowych oraz narzędzi do weryfikacji wyników analizy antyfraudowej. System na podstawie szerokich danych aplikacyjnych pochodzących od subskrybentów analizuje powiązania lub niespójności, niekonsekwencje, wskazuje przypadki podwyższonego ryzyka operacyjnego oraz umożliwia ich dalszą analizę w dedykowanej aplikacji.

Kluczowe cechy systemu, dzięki którym z powodzeniem Platforma Antyfraudowa BIK realizuje swoje cele:

 • Powszechność jako narzędzie sektorowe jest dostępne dla wszystkich banków i instytucji finansowych (takich jak firmy pożyczkowe, firmy leasingowe) poprzez te same kanały, które służą do pobierania raportów kredytowych z BIK.
 • Szybkość system działa w pełni online 24/7/365 i wspiera wszystkie procesy kredytowe również te realizowane w kanale internetowym lub mobile.
 • Wymiana danych zapewnia efektywną (w pełni zautomatyzowaną) wymianę informacji pomiędzy uczestnikami oraz wykorzystuje dzielenie się wiedzą pomiędzy uczestnikami systemu.
 • Skuteczność każdy nowy uczestnik platformy już od pierwszego dnia korzystania z systemu otrzymuje pełną funkcjonalność systemu i osiąga oszczędności w swoim procesie.
 • Dojrzałość zarządzana przez BIK Platforma Antyfraudowa nie jest tylko bazą negatywną, ale przede wszystkim kompleksowym narzędziem z bazą niemal 300 gotowych reguł pozwalających zweryfikować wnioski kredytowe pod kątem występowania podwyższonego ryzyka operacyjnego.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI