IT@BANK 2018: Model open source zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa informatycznego

IT@BANK 2018: Model open source zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa informatycznego
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeszcze niedawno panowało powszechne przekonanie, że nie da się pogodzić modelu open source z bezpieczeństwem. Uważano, że jeśli oprogramowanie może być rozwijane przez każdego, prędzej czy później musi dojść do nadużyć. Jednak to przekonanie jest błędne. Wbrew pozorom otwarte oprogramowanie jest wyjątkowo bezpieczne.

Matthias Pfützner
architekt rozwiązań oraz specjalista ds. obsługi klientów
i środowisk chmurowych w firmie Red Hat

Open source zyskało uznanie jako znakomita architektura i siła napędowa innowacji. Połączone z kompleksowymi usługami i wsparciem technicznym oferowanym przez producentów, otwarte oprogramowanie jest używane w systemach operacyjnych i aplikacjach, nawet tych obsługujących wielkie zbiory danych (tzw. big data) i urządzenia mobilne. Jak wynika z przeprowadzonych w 2016 r. badań na temat przyszłości tego standardu1, ponad połowa firm korzysta z rozwiązań opartych na oprogramowaniu open source w swoich produkcyjnych środowiskach informatycznych.

Bezpieczeństwo oprogramowania open source mogą najlepiej potwierdzić dostawcy usług w chmurze. Zdecydowana większość firm ma zaufanie do tego rodzaju technologii i wdraża system operacyjny Linux jako podstawę swojej infrastruktury informatycznej. Standard open source pomaga również w zapewnieniu bezpieczeństwa i dostępności aplikacji.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w społeczności OpenStack2, rozwijany na zasadach licencji open source hiperwizor3 KVM (Kernel-based Virtual Machine) jest używany w niemal 60% środowisk produkcyjnych opartych na oprogramowaniu OpenStack przeznaczonym dla infrastruktur działających w chmurach publicznych. Natomiast 20% respondentów korzysta z niego w środowiskach DevOps.

Bezpieczeństwo oprogramowania open source mogą najlepiej potwierdzić dostawcy usług w chmurze. Zdecydowana większość firm ma zaufanie do tego rodzaju technologii i wdraża system operacyjny Linux jako podstawę swojej infrastruktury informatycznej. Standard open source pomaga również w zapewnieniu bezpieczeństwa i dostępności aplikacji.

Szybkie wdrażanie poprawek otrzymanych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK