IT@BANK 2017: Otwarta bankowość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dziś banki kojarzą się z najmniej przyjemną częścią życia, bo z wydatkami i spadającym saldem konta. Open banking jest dla instytucji finansowych szansą wejścia w bardziej przyjemną część życia konsumenta - w zakupy.

Marcin Złoch

Konferencja IT@BANK 2017, przygotowywana przez redakcję „Miesięcznika Finansowego BANK” – magazynu kadry menedżerskiej banków, we współpracy z Radą Bankowości Elektronicznej oraz Forum Technologii Bankowych Związku Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, uważana jest za jedno z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń. W poprzednich latach w ich trakcie omawiano m.in. zagadnienia związane z cloud computingiem, mobilną bankowością, prezentowano metody kontaktu z klientami za pomocą mediów społecznościowych. Tematem przewodnim pierwszej części tegorocznej odsłony konferencji był open banking.

Od lewej: Karol Mazurek, Adam Marciniak, Zbigniew Pomianek, Piotr Alicki, Ewa Hadasz i Paweł Jakubik.

– W Polsce w sposób nadzwyczajny rozwinęło się IT. Dziś o zaawansowaniu polskiej bankowości świadczą 34 mln rachunków w internecie i najnowocześniejsze technologie płatnicze. Polska nie świeci światłem odbitym. IT@BANK służy poszukiwaniom nowych horyzontów, nowych pól rozwoju – przekonywał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jednocześnie, jak dodawał prezes ZBP, sektor bankowy wręcz zalewany jest regulacjami. Według niego cały system finansowy będzie potrzebował ogromnych kapitałów, żeby dostosować swoje działania do nich i do wymogów bezpieczeństwa. – Zalew regulacji wymaga współpracy całego środowiska, bo czas wdrożeń nowych projektów i technologii to już nie lata a miesiące – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Polski standard

Przedsięwzięciem, w które zaangażowała się zgodnie cała polska bankowość jest open banking. 37 instytucji pracuje, pod egidą Forum Technologii Bankowych Związku Banków Polskich, nad wypracowaniem standardu otwartej bankowości, który jest jednym z immanentnych składników nadchodzącej dużymi krokami dyrektywy PSD2.

W związku z końcem okresu przygotowawczego do wdrożenia zapisów tej dyrektywy, który przypada na styczeń 2018 r., banki muszą „otworzyć się” na innych graczy rynkowych obsługujących płatności.

– Pojawią się nowe możliwe zagrożenia, bo żeby świadczyć usługi, wystarczy 150 tys. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI