IT@BANK 2012: IT w zielonym kapeluszu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

To już nie chwilowa moda, ale ogólnoświatowy trend. Największe korporacje zawiązują sojusze, promując proekologiczne rozwiązania IT. W naszym kraju jest świadomość, tylko jakby inicjatywy brak.

Maciej Graczyk

Firma CTS w październiku 2011 r. rozpoczęła badanie wśród polskich firm na temat zielonego IT. Jego wyniki napawają optymizmem. Inna sprawa, jak świadomość ekologiczna przekłada się na praktykę. Opublikowane w tym roku wyniki pokazały, że znaczna część ankietowanych dobrze zna plusy wprowadzenia w firmie metody proekologicznego zarządzania sprzętem komputerowym.

Do największych zalet tego rozwiązania polscy przedsiębiorcy i szefowie IT zaliczają:

 • zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co obniża koszty utrzymania infrastruktury IT
 • efektywniejsze wykorzystanie sprzętu (dłuższa żywotność)
 • zastosowanie najnowszych technik oraz oprogramowania do wirtualizacji ogranicza liczbę maszyn oraz miejsce, a zatem zmniejszy koszty utrzymania.

Spora część ankietowanych umiała wymienić co najmniej jedną metodę oszczędzania energii pracy komputera, a także wymienić co najmniej jedną ekologiczną zaletę stosowania monitorów LED.

Inna sprawa, że ponad 70 proc. ankietowanych nie stosuje w firmie zarządzania energią sprzętu sieciowego. Wynika to z faktu, że nawet tam, gdzie zarządza się energią na poziomie stacji roboczych i serwerów bardzo często zapomina się o urządzeniach sieciowych (drukarki, przełączniki, rutery itp.). Drugi powód to brak odpowiednich narzędzi pozwalających na kontrolowanie i centralne zarządzanie tym segmentem.

Na prośbę o podanie przynajmniej jednej metody działań recyklingowych związanych z wymianą sprzętu komputerowego respondenci wymieniali m.in.:

 • w momencie wymianu sprzętu na nowy istnieje możliwość oddania starego sprzętu do utylizacji odpadów elektronicznych
 • umieszczanie specjalnych pojemników na odpady elektroniczne
 • regeneracja tonerów i baterii, zbędne wydruki/dokumenty/kartony po sprzęcie lądują w kontenerze na papier, uszkodzone sprzęty są demontowane przed oddaniem do firmy recyklingowej – część peryferii jest sprawnych i wykorzystywanych w innych sprzętach (dyski, klawiatury, pamięci, zawiasy matryc, zasilacze itp.) • rozkładanie sprzętu komputerowego na części oraz wykorzystywanie zdatnych do użytku ponownie lub odzysk materiałów wykorzystanych do ich zbudowania (glinu), tworzyw sztucznych itd.

Ponad 90 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy poprzez zmianę parametrów w ustawieniu oprogramowania urządzeń peryferyjnych można ograniczyć zużycie energii. Można tego dokonać, modyfikując ustawienia urządzeń peryferyjnych w ich oprogramowaniu, pozwalając m.in. na automatyczne przejście w tryb zmniejszonego poboru prądu w czasie bezczynności, przełączanie w tryb gotowości. Problemem często jest centralizacja zarządzaniem takimi parametrami, szczególnie kiedy w naszej firmie posiadamy dużo i wiele rodzajów urządzeń.

Ankietowani udzielili także pozytywnej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, czy istnieje możliwość zastąpienia trzech serwerów używanych w firmie jednym, który spełniałby wszystkie zadania. W zakresie sprzętowym bardzo często jest prawda. Możliwość wykorzystania wirtualizacji pozwala na znaczne zmniejszenie ilości sprzętu serwerowego na rzecz bardziej skonsolidowanego i wydajnego.

Ponad 70 proc. ankietowanych wiedziała także, że wprowadzanie elektronicznego obieg dokumentów w firmie jest działaniem mającym na celu popularyzację społeczeństwa informacyjnego. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI