Rynek finansowy: Kronika (listopad 2012)

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

WYDARZENIA I WSKAŹNIKI

Polska awansowała aż o 7 pozycji w rankingu "Doing Business" Banku Światowego, który pokazuje, z jaką łatwością lub trudnością prowadzi się działalność gospodarczą w 185 krajach na świecie. Znaleźliśmy się na 55. miejscu spośród 185 badanych krajów, tuż za Węgrami, ale przed Luksemburgiem. Rok temu byliśmy na 62. pozycji. Raport obejmuje okres od połowy 2011 r. do połowy 2012 r.

Odbył się VII Kongres Gospodarki Elektronicznej. Jego organizatorem jest Związek Banków Polskich, przy współpracy z Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz „Miesięcznikiem Finansowym BANK”. Tegoroczną edycję kongresu otworzyła debata „Państwo 2.0” z udziałem ministra cyfryzacji Michała Boniego i prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza – eksperci omówili aktualny stan cyfryzacji administracji w Polsce. Podstawowym celem i ambicją organizatorów VII Kongresu Gospodarki Elektronicznej jest stworzenie koalicji na rzecz jednoczenia wysiłków zmierzających do przyspieszenia cyfryzacji państwa.

Od 2013 r. rząd planuje uruchomić mechanizm zastawiania zwrotów VAT w bankach pod kredyt. Mechanizm ten mógłby zabezpieczać kredyty w wysokości do 70 mld zł rocznie. W ramach unijnego budżetu 2014-2020 rząd ma zamiar uzyskać z UE 300 mld zł. Programy modernizacji armii na lata 2013-2022 mają mieć wartość 100 mld zł, inwestycje w sektor energetyczny przy współudziale sektora prywatnego – 60 mld.

TRANSAKCJE

Banco Santander sprzedało portfolio kredytowe o wartości 2,5 mld euro – poinformowała agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła w banku. Nabywcą miał być Bank of America Merill Lynch. Według agencji do sprzedaży portfolio kredytowego wartego 500 mln euro gotowa jest także Bankia. Oba hiszpańskie banki oraz BoA odmówiły oficjalnego komentarza. Sprzedaż dokonana przez Banco Santander byłaby największą taką akcją hiszpańskiego banku od początku kryzysu w strefie euro.

Według wstępnej umowy Getin Noble Bank S.A. nabędzie detaliczną część Banku DnB NORD Polska S.A. Posiada ona blisko 40 placówek bankowych, obsługujących ponad 35 tys. klientów, głównie wspólnot mieszkaniowych, małych i średnich firm, jak również klientów indywidualnych. Saldo kredytów wydzielanych linii biznesowych wynosi ok. 1 mld zł. Transakcja obejmie kredyty spłacane regularnie, a także pozostałe produkty bankowe jak depozyty czy rachunki bieżące klientów – nie obejmie portfela kredytów hipotecznych.

PRODUKTY

Zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o usługach płatniczych, która wprowadza w życie zapisy unijnej dyrektywy dotyczącej płatności – PSD (Payment Services Directive). Zmiany obejmują przelewy bankowe i płatności kartami; nałożą na banki nowe obowiązki ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI