IT@ BANK: Sposób na pozyskanie nowych klientów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2012.11.foto.048.a.150xAgregacja danych stanie się bankowym hitem 2013 r. A możliwości przez nią oferowane zasługują na miano rewolucji 3.0.

Marcin Truszel,
CEO Kontomierz.pl

Agregacja danych to przełom w bankowości. Zmiany, które dokonują się obecnie w tym sektorze, zasługują na miano rewolucji 3.0. Sztandarowym dowodem na to są możliwości, jakie daje oferowana przez Efigence i Kontomierz.pl agregacja danych bankowych. Na podstawie tych danych banki podejmują np. decyzje kredytowe w czasie rzeczywistym i całkowicie on-line. Jak to działa? Mówiąc w bardzo dużym skrócie: klient jednego banku może udostępnić drugiemu bankowi historię operacji finansowych ze swojego systemu transakcyjnego.

Dziesiątki scenariuszy

Oczywiście każdemu bankowcowi obdarzonemu wyobraźnią pojawią się od razu dziesiątki scenariuszy. Takie źródło danych umożliwia w przeciągu kilku, kilkunastu minut podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu. Odwiedzając zaś rachunek karty kredytowej, możemy szybko sprawdzić, czy klient w ogóle jej używa, a także czy regularnie ją spłaca. Możemy też podejrzeć limit kredytowy, który dostał. Znając te wskaźniki, nasz bank może zaproponować lepszą ofertę i spróbować skonwertować klienta obcej instytucji na swojego.

Akwizycja ROR

Zalet usług dostarczanych przez obie spółki jest znacznie więcej. Kolejnym przykładem jest sytuacja, w której prowadzimy akwizycję ROR-ów. Wielu klientów chętnie zmieniłoby bank, ale istnieje pewna dość istotna bariera, która ogranicza przechodzenie z dotychczasowego do innego, szczególnie jeśli poziom oszczędności nie jest zbyt wysoki. Oczywiście barierą tą są dane zgromadzone w starym banku. Historia operacji, zapewne z kilku lat, przelewy zdefiniowane, polecenia zapłaty, historia karty kredytowej i wiele, wiele innych.

Do tej pory z pewnością strach przed utratą tych danych lub niechęć wypełniania od nowa przelewów zdefiniowanych czyniła lojalnymi jakąś część klientów i dawała skuteczny odpór akwizycji podmiotów konkurencyjnych. Była to bariera aż do dziś. Teraz, wykorzystując wspomniane mechanizmy agregacji danych, jesteśmy w stanie z dowolnej platformy transakcyjnej automatycznie skopiować w niej, na prośbę klienta, wszystkie dane i przenieść je do nowego miejsca w niezmienionej formie. Cały proces przeprowadzony jest on-line i zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Bank w każdym miejscu

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI