Inwestycje: A może wybrać srebro?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2010.01.k1.foto.16.a.200xW przynajmniej kilkunastu językach słowa srebro i pieniądze oznaczają to samo. Najwybitniejsi inwestorzy kupowali i wciąż kupują metale szlachetne. Sztandarowym metalem inwestycyjnym jest złoto, chociaż coraz częściej zwraca się uwagę na inne - srebro. Na rynkach widoczny jest powolny wzrost jego cen, po wyraźnym dołku wywołanym paniką inwestorów w listopadzie 2008 roku.

Bogdan Sadecki

Srebro (Ag, łac. argentum). Łacińska nazwa srebra stosowana w starożytności to „luna”, czyli księżyc, co podkreślało podobieństwo metalu do świetlistej tarczy księżyca. Srebro to pierwiastek chemiczny należący do miedziowców, z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Ważną jego cechą jest to, że to metal o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje zarówno w stanie wolnym, a także w minerałach argentyt i chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.

Najstarsze ślady występowania srebra pochodzą z Egiptu i Mezopotamii. W wyniku przeprowadzonych wykopalisk archeologicznych znaleziono srebrne monety, bransolety i naszyjniki. Przez wiele wieków pełniło rolę pieniądza, wielokrotnie bardziej preferowanego niż złoto, co wynikało z tego, że umożliwiało rozliczanie mniejszych transakcji.

Na terenach Azji Mniejszej, Hiszpanii, a także Chin i Indii znajdowały się kopalnie srebra. W Polsce także pozostały ślady o wydobywaniu srebra – są to pozostałości starych kopalń w okolicach Głogowa i Olkusza. Głównym źródłem srebra są rudy miedzi, ołowiu i złota. W Polsce potentatem jest KGHM Polska Miedź z trzecią pozycją wśród światowych producentów. Jest największym producentem srebra w Europie (1300 ton srebra rafinowanego). Główne złoża znajdują się na Dolnym Śląsku.

Srebro jest metalem z zasobami szacowanymi przez geologów na 15 razy większe niż złota.

Najważniejszym metalem monetarnym nie jest złoto, lecz srebro
Milton Friedman

Tabela prezentuje listę największych producentów srebra w 2008 roku (dane z ostatniego opracowania Silver Institute). Większe zmiany w czołówce nie zachodziły. Wydobycie zwiększyły cztery kraje ścisłej czołówki. Nieco poniżej wcześniejszych prognoz wypadło w Chile i w Polsce.

Boliwia podwoiła produkcję srebra w niedługim czasie wchodząc do dziesiątki (wpływ miała kopalnia odkrywkowa San Cristobal przejęta od bankrutującego Apex Mines przez japoński koncern Sumitomo).

Współcześnie srebro ma zastosowanie w produkcji m.in. luster, wysokiej klasy instrumentów muzycznych, styków elektrycznych. Jego właściwości bakteriobójcze wykorzystywano do czasu wynalezienia antybiotyków. Obecnie około dwie trzecie produkcji zużywa przemysł. Duży udział ma tutaj fotografia oraz elektronika. Srebro to jest bardzo dobry przewodnik, lepszy niż miedź, ale droższy.

W czasie kryzysu i słabnącego dolara zainteresowanie tym metalem rośnie. W 2008 roku w Stanach Zjednoczonych zapotrzebowanie na srebrne monety zwiększyło się o 700 proc. (Silver Eagles). W czasie inflacji pieniądz traci na wartości, a kapitał jest lokowany m.in. w złocie i srebrze.

Analizy zasobów srebra informują, że jest go mniej niż złota (1 mld uncji srebra, złota 5 razy więcej). Aktualnie srebro jest zużywane głównie przez przemysł, a złoto przechowywane lub przerabiane. Zapotrzebowanie na metale ze strony przemysłu wciąż rośnie, popyt ze strony inwestorów także. Zdaniem niektórych ekspertów w przypadku nasilających się kryzysów żywnościowo-finansowych cena złota może wzrosnąć jeszcze kilkukrotnie i podobnie cena uncji srebra może mimo wzrostów przekroczyć 100 dolarów.

Niektórzy zarządzający uważają srebro, podobnie jak inne metale szlachetne, za aktywo ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI