Inwestorzy nadal zainteresowani Europą Środkową

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym kwartale 2013 r. zainwestowano 958 mln euro przy wzroście aktywności inwestycyjnej w Czechach.

Według danych firmy Cushman & Wakefield w pierwszym kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 958 mln euro, czyli ok. 6% więcej niż wynosi średnia z ostatnich pięciu lat.

To mniej niż w poprzednim kwartale (1,826 mld euro), ale optymizm inwestorów i aktywność na rynkach pozwalają przypuszczać, że wolumen inwestycji w bieżącym roku będzie zbliżony do ubiegłorocznego.

Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W pierwszym kwartale aktywność inwestycyjna wzrosła nieznacznie. Niektórzy inwestorzy rozważają możliwość podjęcia większego ryzyka oraz biorą pod uwagę bardziej rozwinięte i stosunkowo dojrzałe rynki Europy Środkowej, gdzie mogą liczyć nie tylko na lepsze stopy kapitalizacji i względnie wyższy wzrost gospodarczy niż na Zachodzie, lecz również na coraz wyższą płynność„.

Wolumen inwestycji w Polsce, Czechach i na Węgrzech wzrósł o ok. 258 mln euro dzięki sprzedaży przez Prologis na rzecz Norges 50% udziałów w portfelu wysokiej jakości obiektów dystrybucyjnych w pierwszym kwartale 2013 r. Dla porównania ta jedna transakcja stanowi 50% łącznych obrotów w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej w całym 2012 r.

Mimo iż znaczna część nieruchomości wchodzących w skład portfela Prologis i Norges znajduje się w Polsce, na całym polskim rynku inwestycyjnym wolumen obrotów w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł tylko 465 mln euro, co oznacza spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. (818 mln euro) i pierwszym kwartałem 2011 r. (618 mln euro). Natomiast w Czechach dzięki sześciu zawartym transakcjom wolumen inwestycji wzrósł w pierwszym kwartale do 237 mln euro w porównaniu z zaledwie 20 mln euro w analogicznym okresie 2012 r. W pierwszym kwartale 2013 r. odnotowano znaczny wzrost inwestycji w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. również na Węgrzech, gdzie zainwestowano 159 mln euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszył się sektor nieruchomości biurowych, w którym zainwestowano ok. 646 mln euro, a wśród najważniejszych transakcji należy wymienić zakup New City w Warszawie przez Hines, nabycie Green Towers firmy Skanska we Wrocławiu przez PZU oraz zakup Andel Park B w Pradze przez GLL. W pierwszym kwartale 2013 r. w sektor biurowy zainwestowały również inne podmioty, w tym Allianz, Invesco, NEPI, Kulczyk Silverstein Properties i Hannover Real Estate. Natomiast w sektorze nieruchomości handlowych odnotowano najniższy poziom aktywności inwestycyjnej od 2009 r. Największą transakcją w tym sektorze było nabycie Galerii Leszno przez Blackstone.

taylor.charles.01.150x225Charles Taylor powiedział: „Prognozy inwestycyjne dla Europy Środkowej napawają optymizmem, o czym świadczy duża liczba transakcji na zaawansowanym etapie. Popyt inwestorów jest nadal zróżnicowany, zależy od kraju i branży oraz dotyczy głównie najlepszych aktywów na płynnych rynkach. Cieszy nas wzrost aktywności inwestorów na rynku czeskim, który częściowo wynika z przeceny produktów inwestycyjnych„.

Łukasz Lorencki, Konsultant z Grupy Rynków Kapitałowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział: „Mimo spadku wolumenu transakcji w pierwszym kwartale, nie możemy mówić o osłabieniu aktywności inwestycyjnej na polskim rynku nieruchomości. Z blisko 50% udziałem w transakcjach nadal jesteśmy liderem na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej. Ubiegłoroczna transakcja zakupu Złotych Tarasów za 475 mln EUR była wyjątkowa, znacznie podnosząc wartość transakcji w tym okresie. Największym zainteresowaniem inwestorów w Polsce cieszy się nadal sektor biurowy, który stanowił 65% wartości wszystkich transakcji w pierwszym kwartale 2013 r. Nie słabnie również dynamika sektora magazynowego, na który przypadło 24% wolumenu. Mniejszą aktywność odnotowano w sektorze handlowym (10% udziału w ogólnym wolumenie). Ze względu na szereg umów przedwstępnych ogłoszonych w ostatnich miesiącach wartość transakcji inwestycyjnych w kolejnym kwartale powinna utrzymać się na obecnym, wysokim poziomie. Sprzyjać temu będzie również prognozowana w drugiej połowie roku poprawa koniunktury, która może przyczynić się do wzrostu zainteresowania nieruchomościami drugorzędnymi oraz tymi położonymi w mniejszych miejscowościach„.

130405.kwartalne.wolumeny.01.568x333

Źródło: Cushman & Wakefield