Inteligentne liczniki zmniejszą zużycie energii i rachunki za prąd

Inteligentne liczniki zmniejszą zużycie energii i rachunki za prąd
Źródło: NMG SA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firma NMG S.A. zakończyła pracę nad innowacyjnym projektem, który współfinansowany był z grantu uzyskanego ze środków Unii Europejskiej. Specjaliści z firmy stworzyli zintegrowaną platformę do zarządzania popytem i podażą energii energetycznej w obszarze odbiorców końcowych.

– Dzięki naszemu systemowi klienci mogą rozliczać się z energii w ramach programów redukcji mocy, tzw. DSR. Usługa polega na dobrowolnym i czasowym obniżeniu zużycia energii przez odbiorców lub przesunięciu poboru w czasie, w zamian za ekwiwalent finansowy.

Niezbędne do tego jest korzystanie z technologii Smart Metering – tłumaczy Zbigniew Czajkowski, Dyrektor Handlowy ds. Energetyki z NMG S.A.

Inteligentne liczniki oplotą cały świat

Smart Metering, czyli system zdalnego mierzenia energii poprzez inteligentne liczniki nadal jest implementowany do polskiej sieci energetycznej. W kwietniu Sejm przyjął założenia, że do końca 2028 roku liczniki ze zdalnym zużyciem energii zostaną umieszczone u co najmniej 80% odbiorców końcowych.

Dzięki inteligentnym licznikom można też tworzyć dynamiczne taryfy, a opłaty pobierać za rzeczywiście zużytą energią, a nie opierać się o prognozy

W tym momencie inteligentne liczniki zainstalowane są w ok. dwóch milionach gospodarstw, a to oznacza, że nadal blisko 14,5 mln należy wymienić. Po co? Dzięki technologii Smart Metering można wdrażać technologie niezbędne w procesie transformacji energetycznej np. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Są też bardziej praktyczne powody np. taki liczniki są odczytywane bez obecności inkasenta, a to zmniejsza koszty procesu.

Dzięki inteligentnym licznikom można też tworzyć dynamiczne taryfy, a opłaty pobierać za rzeczywiście zużytą energią, a nie opierać się o prognozy.

Przed podobnym wyzwaniem stoi cały świat. Według branżowego czasopisma Smart Energy International Issue w ciągu najbliższych kilku lat najszybciej rozwijające się gospodarki zakończą etap instalowania inteligentnych liczników, a uwaga zostanie przeniesiona na rynki wschodzące.

Szacuje się, że wiodące kraje rynków wschodzących wdrożą 148 milionów inteligentnych liczników (z wyłączeniem rynku chińskiego, na którym zostanie wdrożonych ponad 300 milionów więcej), co oznacza miliardy dolarów inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Czytaj także: Zmiany w prawie energetycznym szansą na rozwój energii zeroemisyjnej

Platforma przyjazna środowisku

Przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji można tworzyć profile zużycia energii elektrycznej poszczególnych typów odbiorców.

– Pozwala to na prognozowanie zużycia przez różnego rodzaju odbiorców, a tym samym daje czas, żeby zastanowić się, jak zoptymalizować zapotrzebowanie na moc i odpowiednio przygotować plan pracy źródeł energii – zaznacza Zbigniew Czajkowski.

Dzięki platformie można zarządzać też całym procesem redukcji mocy wśród różnych konsumentów i prosumentów na wyznaczonym obszarze w ramach wirtualnej jednostki grafikowej.

Można też zwiększyć stabilność Krajowego Systemu Energetycznego i m.in. dlatego projekt zyskał uznanie ekspertów unijnych, którzy zdecydowali o przyznaniu grantu na utworzenie systemu.

Czytaj także: Inteligentne liczniki do 2028 roku u co najmniej 80 proc. odbiorców, Sejm poparł poprawki do noweli prawa energetycznego

Wszystko dla ładu. Zielonego Ładu

Do 2050 roku Unia Europejska ma stać się terenem neutralnym klimatycznie, a w szczególności doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, za które w 75% odpowiadają dziś firmy energetyczne.

Emisje gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej wynoszą obecnie około 3,3 miliarda ton rocznie, a polski wkład to ok. 345 mln ton.

– Nasze rozwiązanie wspiera rozwój rynku agregatorów komercyjnych, działających w obszarze usług DSR i wirtualnych elektrowni. Kolejnym zyskiem jest ograniczenia emisji pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, co bezdyskusyjnie pozytywnie wpływa na środowiskoopisuje ekspert i zaznacza, że za sprawą mechanizmów predykcyjnych zawartych w systemie znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo braku energii w Polsce.

– Po zastosowaniu i upowszechnieniu opracowanej w ramach projektu technologii nastąpi ograniczenie ilości rezerw mocy utrzymywanych w konwencjonalnych blokach energetycznych – przekonuje Zbigniew Czajkowski. 

Czytaj także: Wymiana milionów liczników prądu na inteligentne urządzenia szansą dla polskiego przemysłu

Źródło: NMG S.A.