Intel ujawnia kolejne szczegóły na temat ultrabooków.
Zmiana to słowo, które najlepiej opisuje sytuację, w jakiej znalazł się obecnie świat techniki komputerowej. Widać ją wszędzie, zwłaszcza w szybko rosnącej liczbie typów urządzeń - smartfonów, tabletów, urządzeń hybrydowych, e-czytników, netbooków, chromebooków. Różnorodność urządzeń zmienia sposób, w jaki ludzie myślą o komputerach.
Jedną z najbardziej interesujących zapowiedzi produktowych ostatnich tygodni przedstawiono na targach Computex w Tajwanie. Sean Maloney i Mooley Eden z firmy Intel przekazali wówczas informacje o ważnych zmianach, jakich Intel dokonał w planach rozwoju procesora Intel Core, aby umożliwić stworzenie nowej linii komputerów mobilnych nazywanych ultrabookami. Ten nowy typ urządzenia będzie łączył najwyższą wydajność, szybkość reakcji oraz stopień bezpieczeństwa z cienką i lekką, elegancką konstrukcją. Planowane w Intelu przez ostatnich kilka miesięcy zmiany bynajmniej nie są banalne: wpłyną na fizyczny kształt oraz możliwości osobistych urządzeń komputerowych i będą wymagały przekształcenia sposobu, w jaki Intel i jego partnerzy projektują, produkują i sprzedają urządzenia oraz ich komponenty.
Przy okazji ostatniego oświadczenia o wynikach finansowych prezes i dyrektor generalny Intela Paul Otellini powiedział, że jest zadowolony z reakcji branży i zaangażowania klientów w tę nową kategorię produktów. Sean Maloney i Mooly Eden wyjaśnili z kolei, że ultrabooki wejdą na rynek w kilku fazach. Faza pierwsza rozpoczęła się, kiedy Intel wprowadził w czerwcu niskonapięciowe procesory Intel Core ULV drugiej generacji, dzięki którym już w tegorocznym sezonie świątecznym nowe systemy pojawią się na sklepowych półkach. Faza druga skupia się na nowej mikroarchitekturze procesorowej o nazwie kodowej Ivy Bridge, która ma być dostępna w systemach w pierwszej połowie 2012 r. Laptopy bazujące na Ivy Bridge zaoferują większą energooszczędność, inteligentną wydajność wizualną, krótszy czas reakcji i wyższy stopień bezpieczeństwa. Szybsze technologie wejścia-wyjścia, takie jak USB 3.0 i Thunderbolt, również stanowią część bieżących prac Intela nad rozwojem nowej platformy PC. Trzecią fazą będzie intelowska mikroarchitektura o nazwie kodowej Haswell, która przyspieszy rozwój ultrabooka i zaoferuje możliwości laptopów w bardzo cienkich i lekkich, szybko reagujących i dobrze zabezpieczonych konstrukcjach. Dzięki niej Intel przekształci technikę komputerową za pomocą bardziej energooszczędnych procesorów, które zapewnią bardziej dynamiczne wrażenia w niezwykle eleganckich systemach.
W efekcie, pod koniec 2011 roku pojawią się systemy, które zaoferują:
- Cienkie i lekkie konstrukcje
- Mniej niż 21 mm grubości – niektóre jeszcze cieńsze.
- Ultraszybki rozruch
- Technologia Intel Rapid Start pozwala szybciej uruchomić system nawet ze stanu najgłębszego uśpienia, oszczędzając czas i baterię.
- Komputer budzi się niemal natychmiast – szybki dostęp do danych i aplikacji
- Technologia Intel Rapid Start pozwala szybciej uruchomić system nawet ze stanu najgłębszego uśpienia, oszczędzając czas i baterię.
- Przedłużony czas pracy na zasilaniu bateryjnym
- Ultrabooki zaoferują 5 godzin pracy na bateriach nawet w przypadku najcieńszych konstrukcji, a niektóre systemy będą działały przez 8 godzin lub dłużej, umożliwiając całodzienne użytkowanie.
- Bezpieczeństwo
- Bios/firmware będą eksponować sprzętowe zabezpieczenia w postaci technologii Intel Anti-Theft i Intel Identity Protection
Źródło: Monday PR