Intel i CERN przedłużają współpracę w ramach programu openlab do 2014 r

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

intel.capital.250xNEWS HIGHLIGHTS

  • Intel i CERN podpisują umowę o współpracy badawczej do 2014 r.
  • Przyszłe badania będą obejmować przetwarzanie w chmurze, przetwarzanie eksaskalowe i efektywność centrów danych
  • W tym roku mija dziesięć lat badań prowadzonych wspólnie przez obie organizacje
  • Intel we współpracy z CERN spróbuje zgłębić tajemnice wszechświata i zrozumieć konsekwencje masowego przetwarzania danych w rzeczywistym środowisku gridowym.

Firma Intel Corporation i CERN, Europejska Organizacja Badań Jądrowych, przedłużyły umowę o współpracy w ramach programu openlab do 2014 roku. Od rozpoczęcia programu w 2003 roku Intel wniósł w niego duży wkład, a już wcześniej współpracował z CERN. Firma nie tylko brała udział we wspólnych badaniach, ale również udostępniała najnowocześniejsze technologie sprzętowe i programowe. Przyszłymi dziedzinami badań w ramach umowy CERN openlab IV będzie przetwarzanie w chmurze i jego aspekty bezpieczeństwa, przetwarzanie eksaskalowe oraz efektywność centrów danych.

„Zespół CERN prowadzi imponujące badania — powiedział Christian Morales, wiceprezes firmy Intel i dyrektor Intel Europe, Middle East and Africa (EMEA). — Jesteśmy zaszczyceni, że CERN stale motywuje nas do zwiększania wydajności, energooszczędności oraz bezpieczeństwa naszych produktów i technologii”.

Następne trzy lata współpracy Intela z CERN będą skupione na przetwarzaniu danych w chmurze. Oczekuje się, że badania nad siecią LHC przyniosą rezultaty, które umożliwią zbudowanie wydajniejszych i bardziej elastycznych komputerów chmurowych opartych na architekturze Intela. Jeśli chodzi o przetwarzanie eksaskalowe, Intel i CERN openlab będą badać technologie niezbędne do osiągnięcia postępów w energooszczędności, łączności sieciowej i dystrybucji danych. Intelowskie centra badań nad przetwarzaniem eksaskalowym w Jülich, Leuven i Paryżu, które stanowią część europejskiej sieci badawczo-rozwojowej znanej jako Intel Labs Europe, będą ściśle współpracować z CERN, aby wspólnie osiągnąć wydajność eksaskalową w ciągu następnych dziesięciu lat.

Bob Jones, dyrektor CERN openlab, dodał – „CERN openlab to publiczno-prywatne partnerstwo na rzecz wielostronnych, wieloletnich projektów między CERN a branżą IT. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Intel potwierdził swoje wsparcie na następne trzy lata”.

Oprócz zaangażowania w openlab Intel i CERN od 2008 r. prowadzą wspólny program edukacyjny. Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) oferuje wybranym zwycięzcom konkursu tygodniowe wizyty w laboratorium CERN w Genewie, gdzie mogą zwiedzić obiekty i wysłuchać prezentacji różnych wybitnych naukowców.