Instytut Energetyki Odnawialnej: Polska produkuje już ponad 5% energii z fotowoltaiki w Unii Europejskiej

Instytut Energetyki Odnawialnej: Polska produkuje już ponad 5% energii z fotowoltaiki w Unii Europejskiej
Źródło: IEO
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Szczegółowe informacje i dane podsumowujące 2022 rok oraz koniunkturę rynku PV w Polsce i na świecie zostaną przedstawione 23 maja 2023 r. w najnowszym raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023".

W 2021 roku fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną PV na poziomie 158 GW w UE i wyprodukowała 164 TWh energii elektrycznej.

Według Eurostat udział energii z PV w zużyciu energii elektrycznej w UE wyniósł 5,7%, w Polsce 2,2% (12,8% w produkcji energii elektrycznej z OZE).

Wg ENTSO-E, rok 2022 przyniósł znaczący wzrost ilości energii wprowadzonej do sieci, bo aż o 37% i generacji w wysokości 184 TWh.

Według SolarPower Europe moc zainstalowana w 2022 roku mogła wynieść prawie 209 GW (pełne dane za rok 2022 nie są jeszcze dostępne), czyli o 32% więcej niż rok wcześniej.

Energia z PV w roku 2022 odpowiadała za blisko 8% energii elektrycznej wyprodukowanej w UE.

Czytaj także: Szybka Kolej Miejska w Warszawie na prąd z wiatraków i paneli słonecznych

12,1 GW mocy z polskiej fotowoltaiki

Na koniec roku 2022 moc zainstalowana PV wyniosła w Polsce 12,1 GW, co oznacza wzrost o 4,5 GW (prognoza mocy IEO w ubiegłorocznym raporcie „Rynek fotowoltaiki ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW).

Wzrost mocy przełożył się w dużej mierze na przyrost generacji energii, która była jedną z wyższych w UE.

Na wykresie poniżej została porównana generacja energii z PV w pierwszej czwórce krajów o najwyższym tempie rozwoju w 2022 roku (przyrost mocy). Były to w kolejności kraje: Niemcy, Hiszpania, Polska i Holandia.

wykres, fotowoltaika '22, raport IEO
Źródło: IEO

W Polsce fotowoltaika wyprodukowała ponad 9 TWh energii, co stanowiło ponad 5% energii z PV w UE, było to o ponad 101% więcej niż w roku 2021.

Najwięcej energii zostało wyprodukowane w Niemczech 55 TWh, co stanowi ponad 30% całej energii PV w UE.

Następnie 31 TWh w Hiszpanii, które odpowiadało za blisko 17%. Pomimo prawie trzy razy niższej mocy zainstalowanej PV w Hiszpanii zostało wyprodukowane o nie całą połowę mniej energii. W Hiszpanii profil produkcji jest najbardziej wypłaszczony, co sprzyja większej autokonsumpcji.

Trzecim krajem z wysokim rocznym przyrostem mocy PV jest Holandia w której wyprodukowano 19 TWh energii co odpowiadało za ponad 10% ogólnej produkcji.

Czytaj także: Mój Prąd: rusza kolejna edycja programu, wzrośnie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

Dynamiczny rozwój polskiego sektora PV

W Unii Europejskiej kraje takie jak Włochy czy Francja posiadają dużo więcej mocy zainstalowanej w PV niż Polska i produkują więcej energii z PV, natomiast w ostatnich latach rozwój sektora fotowoltaiki nie jest tak dynamiczny, jak w przedstawionych krajach.

Polska pod względem łącznej mocy zainstalowanej i produkcji energii jest na 6. miejscu w UE.

Wg prognoz Instytutu Energetyki Odnawialnej utrzyma ona jedno z najwyższych w UE tempo wzrostu mocy PV, także w 2023 roku i ponownie zmniejszy dystans do Holandii i Francji pod względem łącznej mocy zainstalowanej i produkcji energii.

Więcej informacji w najnowszym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023”

Źródło: BANK.pl