Michał Bolesławski ze zgodą KNF na objęcie stanowiska prezesa ING Banku Śląskiego
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Michała Bolesławskiego na stanowisko Prezesa Zarządu ING Banku Śląskiego, poinformował Bank.
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Michała Bolesławskiego na stanowisko Prezesa Zarządu ING Banku Śląskiego, poinformował Bank.
Rada nadzorcza Alior Banku podjęła uchwałę o odwołaniu Tomasza Miklasa z funkcji wiceprezesa zarządu z dniem 19 grudnia 2024 roku, podał Bank.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła ograniczenie ryzyka występującego w działalności Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) poprzez utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego.
O tym dlaczego polskiemu rynkowi finansowemu jest potrzebny Wskaźnik Finansowania Długoterminowego (WFD) rozmawialiśmy podczas XI Kongresu Rynku Instrumentów Pochodnych z Januszem Ryfką, dyrektorem Departamentu Rozwoju Regulacji KNF.
Planowane jest uchylenie obecnych rekomendacji i wytycznych dotyczących zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego, które mają zastosowanie do podmiotów finansowych objętych wymogami Rozporządzenia DORA. Zaplanowane jest również odwołanie komunikatu UKNF dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej („Komunikat chmurowy”), czytamy w informacji na stronie internetowej Komisji.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dopuściła wypłatę przez banki komercyjne maksymalnie do 75 proc. z zysku za 2024 rok i utrzymała próg wypłaty do 50 proc. Komisja określiła też dodatkowe kryteria do wypłaty dywidendy dla banków z walutowymi kredytami mieszkaniowymi – podała KNF w wytycznych dywidendowych dla banków komercyjnych.
Już od 17 stycznia 2025 roku banki będą musiały stosować zapisy unijnego rozporządzenia w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej w branży finansowej, znanego pod akronimem DORA. Z analiz, przeprowadzonych przez Związek Banków Polskich wynika, iż sektor finansowy jest w stanie sprostać większości wymogów określonych w tym akcie prawnym, a jednym z głównych wyzwań pozostaje zarządzanie bezpieczeństwem w kontekście współpracy z dostawcami usług teleinformatycznych.
KS NGR dokonał wyboru propozycji indeksu z grupy WIRF jako docelowego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, który ma zastąpić wskaźnik referencyjny WIBOR, czytamy w komunikacie NGR na stronach KNF.
Rada Przedsiębiorczości, w trosce o stabilność polskiego systemu finansowego oraz niezakłócony rozwój polskiej gospodarki, wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.
Rynek finansów konsumenckich rośnie. W mijającym roku po raz pierwszy od lat nie wstrząsnęły nim regulacje, które – jak bywało w przeszłości – dramatycznie zmieniały pole gry. Rozwojowi rynku w najbliższych latach będą sprzyjać technologie i rosnący sektor e-commerce. Uczestnicy odbywającego się od 20 lat Kongresu Consumer Finance wyrażali przekonanie, że obecne otoczenie sprzyja rynkowi. Dyskutowali o biznesie, szansach i zagrożeniach dla sektora, regulacjach i potrzebie wprowadzania dobrych praktyk.
Technologie – tak, ale to nie wystarczy. Polskie banki pod względem zaawansowania technologicznego wciąż należą do światowej czołówki, lecz potrzeba jeszcze wiele pracy, żeby technologia służyła budowaniu relacji z klientem i wartości dla klienta – uznali eksperci podczas Kongresu Bankowości Detalicznej 2024. Tym bardziej, że na rynku pojawili się gracze, którzy robią to od banków lepiej.
4 grudnia 2024 roku w warszawskim Klubie Bankowca odbyło się coroczne, tradycyjne spotkanie przedstawicieli środowiska bankowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organów nadzorczych, instytucji rynku finansowego i bankowcy. – Spotkanie w tak szczególnym okresie świąteczno-noworocznym jest dobrą okazją do podsumowania mijającego roku, wskazania kolejnych wyzwań na najbliższy czas, a także do podziękowania wszystkim państwu – podkreślił prezes Związku Banków Polskich (ZBP) dr Tadeusz Białek. Zaznaczył, iż zaspokajanie indywidualnych oczekiwań Polaków, jak i zbiorowych potrzeb całego społeczeństwa stanowi nieustanne zobowiązanie przedstawicieli sektora finansowego.
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego 2024 r.
Przewodniczący
Komisja Nadzoru Finansowego
Zastępca Przewodniczącego
Komisja Nadzoru Finansowego
Zastępca Przewodniczącego
Komisja Nadzoru Finansowego
Zastępca Przewodniczącego
Komisja Nadzoru Finansowego
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego 2024 r.
Przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych
Przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki
Komisja Nadzoru Finansowego
Przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego
Komisja Nadzoru Finansowego
Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego delegowany przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego
Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów
Przedstawiciel Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
Przedstawiciel Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Przedstawiciel ministra – Koordynatora Służb Specjalnych
Komisja Nadzoru Finansowego