ING Bank Śląski zaprezentował usługę Finansowanie Faktur

ING Bank Śląski zaprezentował usługę Finansowanie Faktur
ING Bank Śląski - Siedziba w Warszawie (fot. ING Bank Śląski)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
ING Bank Śląski zaprezentował rozwiązanie Finansowanie Faktur na konferencji fintech Finovate w Nowym Jorku.

#INGFinansowanieFaktur to internetowy serwis umożliwiający małym firmom utrzymać płynność finansową, zlecając faktury sprzedażowe do finansowania #ING #INGBankSlaski #faktury @INGBankSlaski

„ING dostarcza rozwiązania, które wspierają klientów w prowadzeniu biznesu, a także dają dodatkową wartość – są dostępne online. Dzięki temu klienci mogą załatwiać swoje sprawy finansowe szybko, bezpiecznie, bez wychodzenia z firmy, poświęcając swój czas na prowadzenie biznesu. Finansowanie faktur jest kolejnym rozwiązaniem, z którego klienci mogą korzystać niezależnie od miejsca, w którym się znajdują” – powiedział wiceprezes ING Banku Śląskiego odpowiedzialny za obszar korporacyjny Michał Bolesławski.

Usługa ING Finansowanie Faktur została wprowadzona przez spółkę ING Commercial Finance we współpracy z ING Bankiem Śląskim. Oferta jest skierowana do przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż z odroczonym terminem płatności, działają na rynku od co najmniej 12 miesięcy i nie mają zaległości płatniczych.

Cały proces mikrofaktoringu jest w 100% online

ING Finansowanie Faktur to internetowy serwis umożliwiający małym firmom w prosty i szybki sposób utrzymać płynność finansową, zlecając faktury sprzedażowe do finansowania. Cały proces mikrofaktoringu jest w 100% online, co pozwala uniknąć podpisywania umów, a przede wszystkim sfinansować fakturę bez wychodzenia z domu. Serwis stawia na przejrzystość. Koszt usługi można wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie.

„W tworzeniu ING Finansowanie Faktur uczestniczyli sami przedsiębiorcy, z którymi przeprowadzaliśmy wywiady, pytając ich jakich usług potrzebują, z czego chcą korzystać i w jakiej formie. Współpraca z klientem, który określa swoje potrzeby biznesowe była kluczowa w dostarczeniu narzędzia dopasowanego do ich potrzeb” – wskazał Bolesławski.

„Faktoring, jako rozwiązanie wspomagające płynność finansową przedsiębiorstwa i usprawniające duże transakcje, jest najczęściej skierowane do większych firm. Małe firmy, mające nieregularne potrzeby finansowe, w swojej działalności korzystają z innych form zapewnienia płynności. Do tego oczekują szybkich i łatwych rozwiązań, z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów kontaktu, bez stałych opłat i prowizji. Nasza usługa ING Finansowanie Faktur w pełni odpowiada na te oczekiwania – powiedział prezes ING Commercial Finance Tomasz Mazurkiewicz.

ING Commercial Finance chce umacniać się na pozycji lidera faktoringu

ING Commercial Finance chce umacniać pozycję lidera faktoringu dla dużych firm i zdobyć pozycję lidera mikrofaktoringu w Polsce, poinformował Tomasz Mazurkiewicz.

„Jako firma faktoringowa zrealizowaliśmy łączne obroty w ub.r. rzędu 27,5 mld zł, co daje nam pozycję lidera. Faktoring jest najszybciej rosnącym produktem finansowym dla biznesu z dwucyfrową dynamiką od wielu lat. Póki co, nic nie wskazuje żeby rynek zwalniał. Po I półroczu 2018 pozostajemy numerem jeden pod względem wolumenu i będziemy dążyć do utrzymywania tej pozycji” – powiedział ISBnews Mazurkiewicz podczas konferencji Finovate w Nowym Jorku.

Wskazał, że mikrofaktoring to nowy segment, w który ING BSK inwestuje w ramach strategii budowania oferty do małych i średnich firm. Oferta banku w tym zakresie to ING Finansowanie Faktur. Bank zaprezentował usługę podczas konferencji fintech Finovate w Nowym Jorku.

„Cała nasza oferta ING Finansowanie Faktur jest online. Platforma jest otwarta dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko klientów banku. Praca edukacyjna w uświadamianiu małych i średnich firm potrwa, ale potencjalne wolumeny są ogromne. Jako pierwsi z dużych banków przygotowaliśmy dedykowaną ofertę i chcemy być w tym segmencie numerem jeden” – zapowiedział prezes ING Commercial Finance.

Dodał, że choć usługa jest nadal testowana, to ma już zarejestrowanych ok. 900 klientów przez 9 miesięcy działania (z kilkumilionowym wolumenem) przy ok. 2 tys. klientów w biznesie faktoringu.

W ramach rozwoju produktu przewiduje wprowadzenie m.in. uniwersalnej wtyczki umożliwiającej wpięcie usługi w rożne systemy. Kolejne inicjatywy w segmencie faktoringu w grupie ING BSK również są skoncentrowane na rozwiązaniach cyfrowych.

Fintechy ewoluują w kierunku usługowym dla dużych banków

Fintechy wyraźnie ewoluują od ambicji zastąpienia tradycyjnych instytucji finansowych w kierunku usługowym dla dużych banków z utrwaloną pozycją rynkową i silną bazą klientów, ocenił Michał Bolesławski.

„Jeszcze parę lat temu wśród projektów fintech dominował pogląd, że nadchodzi tsunami technologiczne, które zmiecie banki jako stare instytucje niegotowe do nowej rzeczywistości. Od pewnego czasu to podejście się diametralnie zmieniło. Fintechy, które wystawiają się na wydarzeniach takich, jak Finovate oczekują kupna ich rozwiązania, czy technologii przez banki” – powiedział Bolesławski podczas konferencji Finovate w Nowym Jorku.

„Prezentacja produktu fintechów często skupia się na tym, jak korzystny jest dla instytucji. Rzeczywistość jest taka, że żeby zbudować miliardowego unicorna, trzeba spełnić właściwie zaporowe warunki. Fintechom łatwiej jest zbudować współpracę z bankiem. Ewolucja tych projektów w kierunku usługowym dla dużych instytucji jest bardzo widoczna i będzie postępować” – dodał wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Odnosząc się do oczekiwanych konsekwencji rynkowych wprowadzenia dyrektywy PSD2 Bolesławski ocenił, że jest to szansa dla „odpowiednio zaawansowanych technologicznie” instytucji.

„Otworzy to możliwości stworzenia oferty poprawiającej atrakcyjność dla klienta poprzez np. lepsze wsparcie firm w zarządzaniu, czy usprawnienie procesu kredytowego. Z drugiej strony problemem będzie kwestia udostępniania danych klientów na etapie przygotowania oferty np. prescoringu” – wskazał wiceprezes ING BSK.

ING Bank Śląski przygląda się kolejnym po Twisto projektom w segmencie fintech

ING Bank Śląski przygląda się kolejnym projektom fintech i nie wyklucza dalszych akwizycji w tym segmencie, poinformował Michał Bolesławski.

„Inwestycja w Twisto zaczyna spełniać nasze oczekiwania. Rozpatrujemy ewentualne, kolejne projekty, które wpisywałyby się w wizję rozbudowy naszego ekosystemu” – powiedział Bogusławski podczas konferencji Finovate w Nowym Jorku.

Czytaj także: ING Bank Śląski wprowadza płatności internetowe imoje oraz opóźnioną płatność Twisto >>>

Zaznaczył jednocześnie, że Twisto wraz z imoje od rozpoczęcia działalności w Polsce zaczyna przyspieszać rozwój dzięki prostym procedurom, które są przekonujące od strony doświadczenia klienta.

„Jesteśmy przed okresem świątecznym. To ten okres pokaże prawdziwy potencjał Twisto. Ponadto nie mamy bankowej konkurencji w tym zakresie. Dalszy rozwój widzimy poprzez zwiększanie zasięgu w dwóch konfiguracjach: nasza bramka płatnicza z Twisto lub Twisto samodzielnie. Nie jesteśmy natomiast zainteresowani tu usługą white label” – zaznaczył wiceprezes ING BSK.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING.

Źródło: Sebastian Gawłowski, ISBnews