Inflacja w marcu ’25 poniżej prognoz analityków

Inflacja w marcu ’25 poniżej prognoz analityków
Fot. stock.adobe.com / Michael
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2025 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9% (wskaźnik cen 104,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1).

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2025 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,9% (wskaźnik cen 104,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1)” – czytamy w komunikacie GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,7% r/r, ceny nośników energii odnotowały wzrost o 13,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 4,7%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3%, ceny nośników energii spadły o 0,1%; ceny paliw do prywatnych środków transportu – spadły o 2%.

Konsensus rynkowy wynosił: +5,1% r/r i +0,3% m/m.

Czytaj także: Czy nowy koszyk konsumpcyjny GUS wpłynął na odczyt inflacji?

1 tabela inflacja GUS
Źródło: GUS

2 wykres inflacja GUS
Źródło: GUS

Inflacja w celu NBP szybciej niż zakłada bank centralny

„Obraz inflacji skokowo się poprawia. Tegoroczny szczyt inflacji wypadł na niskim poziomie, powrót do przedziału wahań nastąpi już w lipcu, tj. rok wcześniej niż pokazuje projekcja. Kolejny argument ze zgłoszeniem wniosku o cięcie w kwietniu, właściwa obniżka możliwa nawet w lipcu” – w serwisie PAP Biznes czytamy opinię ekonomistów ING Banku Śląskiego.

„Wyniki marca właściwie przesądzają, że średni poziom inflacji w I kwartale br. wyniesie 4,9 proc. rdr, a zatem sporo mniej od prognozy NBP na poziomie 5,4 proc. rdr. To także oznacza, że cała ścieżka inflacji na ten rok przesuwa się w dół i że w grudniu br. wskaźnik CPI znaleźć się może w pobliżu 3,0 proc. rdr.” – agencja cytuje Monikę Kurtek, główną ekonomistkę Banku Pocztowego.

„Co zrobi z tym RPP? Na pewno jest to sytuacja, która mocno wspiera „gołębie” skrzydło w Radzie, osłabiając jednocześnie skrzydło jastrzębie. Dyskusja o obniżkach stóp procentowych będzie prawdopodobnie coraz bardziej ożywiona, przy czym w mojej opinii w RPP nie zbierze się tyle głosów, aby przegłosować cięcie wcześniej niż w lipcu. To właśnie ten miesiąc, z nową projekcją inflacji i PKB, może stać się początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce” – dodaje ekonomistka.