Inflacja spada wolno, tanieje żywność, rosną ceny paliw

Inflacja spada wolno, tanieje żywność, rosną ceny paliw
Sonia Buchholtz Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W lipcu inflacja wyniosła 3,1% r/r oraz -0,1% m/m. To tylko trochę mniej niż w czerwcu, kiedy w ujęciu rocznym osiągnęła 3,3% - szacuje GUS.
Sonia Buchholtz z #KonfederacjaLewiatan: możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen usług turystycznych #inflacja #ceny #GUS @LewiatanTweets

Można zatem przypuszczać, że na czerwcowy odczyt miała pewien wpływ metodologia pomiaru, ale z drugiej strony, odczyt lipcowy zaburza nowa matryca VAT. Inflacja nie spada znacząco. To, co GUS ujawnia w swoim szacunku, to istotne obniżki cen żywności (-1,4%) i symboliczne nośników energii (-0,1%), przy wzrostach cen paliw (2,3%) podążających za trendem na rynkach globalnych. Dzisiejsze oszacowanie sugeruje więc, że mamy do czynienia z wysoką dynamiką cen pozostałych kategorii.

Czytaj także: Inflacja spadła do 3,1 proc. rdr w lipcu, szybki szacunek GUS >>>

Nadal trwa dostosowanie cen usług do kosztów obciążeń reżimów sanitarnych

Można przypuszczać, że nadal trwa dostosowanie cen usług do kosztów obciążeń reżimów sanitarnych. Najpewniej zobaczymy dalszy wzrost cen w usługach turystycznych. Nie jest również wykluczone, że część obserwowanych zmian to budowanie buforu zabezpieczającego w razie drugiej fali epidemii, której prawdopodobieństwo rośnie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan