Inflacja sięgnie 19 proc. na koniec 2022 roku; prognoza IPAG

Inflacja sięgnie 19 proc. na koniec 2022 roku; prognoza IPAG
Fot. stock.adobe.com/Fotoforce
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średni poziom inflacji w całym 2022 roku wynosić będzie 14,5%, a jw grudniu 19%, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).

W opinii IPAG, w całym 2022 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 14,5%, a jej wysokość w grudniu wyniesie 19%.

„W 2023 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie nieco niższe, nadal jednak znacznie powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 14,1%, a grudniowa może obniżyć się do 8%” – czytamy w raporcie kwartalnym Instytutu.

Niepokojący wzrost inflacji

„Trwający od marca 2021 roku wzrost wartości miesięcznych wskaźników inflacji, która wyraźnie przyspieszyła jeszcze od początku 2022 roku, jest zjawiskiem niepokojącym i negatywnie wpływa na kondycję całej polskiej gospodarki. Wynika z nakładania się w jednym czasie szeregu czynników o charakterze zewnętrznym i wewnętrznym” – podkreślono.

Podwyżki stóp procentowych dobiegają końca

Instytut podkreślił, że w średnim okresie zacieśnianie polityki monetarnej wpływać będzie na obniżenie dynamiki wzrostu cen, ale także na wspomniane wyżej osłabienie tempa wzrostu gospodarczego.

„Cykl podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej dobiega końca; ewentualne kończące go podwyżki stóp procentowych NBP wyniosą maksymalnie 0,5-0,75 punktu procentowego” – czytamy dalej.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1% do 6,75%. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

Wzrost polskiego PKB na poziomie 4,1 proc.

Wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 4,1 proc., a w 2023 roku obniży się do 1,5 proc. – wynika także z raportu IPAG. Według szacunków Instytutu tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto w trzecim kwartale wyniosło 2,8 proc.

Czytaj także: Rada Polityki Pieniężnej zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych?

„Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w trzecim kwartale 2022 roku wyniosło 2,8 proc. Było to najniższe tempo wzrostu w ciągu ostatnich sześciu kwartałów. Oznacza to, że gospodarka polska wkracza w okres spowolnionego wzrostu gospodarczego. W kolejnych kwartałach – w końcu 2022 roku i w roku następnym – tempo wzrostu PKB będzie jeszcze niższe, zawierające się w granicach 0,0-2,5 proc. Najsłabszej koniunktury gospodarczej spodziewać się należy na początku 2023 roku, kiedy to spodziewane tempo wzrostu wyniesie 0,0 proc.” – napisano.

IPiAG ocenia, że w całym 2022 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4,1 proc., a w 2023 roku obniży się do 1,5 proc.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES