Inflacja na razie nie ustępuje

Inflacja na razie nie ustępuje
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja w sierpniu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się - podał GUS.

#ZbigniewMaciąg z Konfederacji Lewiatan: w kolejnych miesiącach inflacja powinna trochę odpuścić #KonfederacjaLewiatan @LewiatanTweets

Inflacja nie ustępuje. To już trzeci miesiąc, kiedy utrzymuje się na poziomie 2 proc. W sierpniu, w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług nie zmieniły się.  W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku najbardziej podwyższyły wskaźnik inflacji wyższe ceny transportu (o 8,5 proc.), a także mieszkania oraz żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1 proc.). Natomiast niższe o 3,4 proc. ceny odzieży i obuwia obniżyły ten wskaźnik.

W skali roku paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 15,3 proc. benzyny o 13,5 proc., gazu o 23,4 proc., a oleju napędowego o 16,7 proc.

Czytaj także: Inflacja utrzymała się na poziomie 2 proc. rdr w sierpniu >>>

Obniżek na stacjach benzynowych na razie nie będzie

W najbliższych tygodniach kierowcy raczej nie mają co liczyć na obniżki cen na stacjach benzynowych, ponieważ drożeje ropa naftowa na rynkach międzynarodowych. W tym tygodniu na giełdzie w Londynie cena ropy Brent przekroczyła już nawet 80 dolarów za baryłkę, czyli kosztowała najwięcej od ponad trzech lat.  Ceny ropy naftowej mogą dalej utrzymywać się na wysokim poziomie. Popyt na ten surowiec rośnie, a jego dostawy zostały ograniczone wskutek polityki Rosji, OPEC, a także zmniejszenia dostaw z Iranu. Cenom paliw na naszych stacjach benzynowych nie sprzyja również słaby złoty.

Zła wiadomość dla posiadaczy lokat

Z 2-proc. inflacji nie cieszą się posiadacze lokat w bankach. Wiosną, przy niskiej inflacji, ich pieniądze, przestały tracić na wartości, ponieważ realne oprocentowanie wielu lokat było dodatnie i mogli liczyć chociaż na minimalny zysk. Teraz, przy 2 proc. inflacji wiele depozytów realnie przynosi straty. Średnie oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty wynosi zaledwie 1,74 proc. Banki nie spieszą się z podwyżką oprocentowania lokat, gdyż mają nadmiar gotówki i dobrą płynność. I sytuacja raczej szybko się nie zmieni, ponieważ stopy procentowe mamy bardzo niskie, a Rada Polityki Pieniężnej, zapowiada, że na ich podwyżkę nie ma co liczyć w perspektywie roku, a może i dłużej.

Czytaj także: Silny wzrost inflacji bazowej w sierpniu >>>

W kolejnych miesiącach inflacja powinna jednak trochę odpuścić. Chociaż nie wiadomo, co jeszcze może się wydarzyć na międzynarodowym rynku ropy naftowej i jaki wpływ na ceny żywności będzie miała susza.