Inflacja bije rekordy; członkowie RPP: w grudniu potrzebna kolejna podwyżka stóp procentowych

Inflacja bije rekordy; członkowie RPP: w grudniu potrzebna kolejna podwyżka stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W grudniu i styczniu Rada Polityki Pieniężnej powinna podwyższyć stopy proc. po ok. 50 pb, gdyż wewnętrzna presja inflacyjna w Polsce jest silna, a dodatkowo CPI podbija słaby złoty - powiedział członek RPP Eugeniusz Gatnar, komentując odczyt CPI za listopad. Podobnego zdania jest Rafał Sura.

Inflacja konsumencka wzrosła po raz kolejny bardziej niż wskazywał konsensus rynkowy.

„To świadczy o występowaniu silnej wewnętrznej presji inflacyjnej, trudnej do oszacowania przez analityków. Myślę, że potwierdzi to inflacja bazowa, która będzie zbliżona do 5 proc. Obawiam się, że w grudniu zobaczymy odczyt CPI przekraczający 8 proc., choćby ze względu na znaczny impuls popytowy związany z zakupami świątecznymi. Niestety, proinflacyjnie działa także słaby złoty, którego kontrybucja do CPI jest szacowana na ok. 1-1,5 pkt. proc. Uważam, że jego kurs zupełnie nie odzwierciedla bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki” – powiedział Gatnar.

Czytaj także: Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc.; wzrost cen przebił szacunki ekonomistów >>>

„Niedrożny, ze względu na błędy w komunikacji, kanał kursowy osłabia skuteczność oddziaływania na gospodarkę dokonanych już przez RPP podwyżek stóp procentowych. Moim zdaniem, ten cykl należy kontynuować. W następnych dwóch miesiącach RPP powinna zdecydować się na podwyżki po ok. 50 pb każda. Następne zmiany stóp w cyklu będą zależały od sytuacji pandemicznej w kraju oraz sytuacji na rynkach zagranicznych. Uważam, że docelowo, powinny one osiągnąć poziom ok. 2,5-3,0 proc. aby sprowadzić inflację CPI w 2023 roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Jednak trzeba pamiętać, że kanał stopy procentowej działa z opóźnieniem, stąd kolejne decyzje RPP powinny uwzględniać aktualne projekcje inflacji” – dodał.

Tarcza antyinflacyjna obniży „nieco” inflację CPI

Według Gatnara, tarcza antyinflacyjna obniży „nieco” inflację CPI, co pozwoli uniknąć jej szczytu w I kwartale na poziomie ok. 10 proc.

„Ma to duże znaczenie ze względu na adaptacyjny charakter oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” – dodał członek RPP.

Czytaj także: Szykują się najdroższe święta od 20 lat >>>

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w listopadzie wzrosły rdr o 7,4 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia 2022 r. 

Sura: w świetle najnowszych danych o CPI podwyżka stóp procentowych w grudniu jest konieczna

Odczyt CPI za listopad wzmacnia nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej; w świetle najnowszych danych podwyżka stóp procentowych w grudniu jest konieczna – powiedział z kolei członek RPP Rafał Sura.

„Szacunek flash inflacji za listopad ewidentnie pokazuje, że dokonana przez RPP w ostatnich miesiącach ścieżka podwyżek stóp procentowych była konieczna. Ten odczyt tylko wzmacnia nasze nastawienie w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej – w świetle najnowszych danych podwyżka stóp w grudniu również jest konieczna” – powiedział Sura.

Musimy działać, aby osiągnąć nasz zasadniczy cel, który wcześniej komunikowaliśmy, czyli sprowadzić inflację w 2023 r. w granice przedziału odchyleń od celu, czyli w okolice 3,5 proc. Kurs, który obraliśmy, jest do tego niezbędny.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 grudnia.

Źródło: PAP BIZNES