Indeksy w nastrojach korekcyjnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

analiza.03.250xRynki europejskie odrabiają straty, przełamując złą passę, która rozpoczęła się prawie osiem dni temu. Niemiecki DAX30 rósł dziś nawet o prawie 2% podczas gdy indeks EURO STOXX 50 rósł o 1,5%. Po serii mocnych spadków brytyjski FTSE 100 od początku dzisiejszej sesji pozostaje ponad poziomami wczorajszego dnia.

Głównym bodźcem, który napędza wzrosty, jest lepszy od oczekiwań wskaźnik Instytutu IFO, który obrazuje nastroje niemieckich przedsiębiorców. Aktualny poziom 106,6 został pozytywnie odebrany przez inwestorów, ponieważ przekroczył oczekiwania na poziomie 105,3 i poprzedni odczyt – 106,4.

W sektorze spółek wydobywczych bardzo dobrze radzi sobie BHP Billiton Ltd. Cena akcji rosła powyżej 2%, głównie w wyniku rosnących cen surowców. Bardzo dobrze zachowują się również walory spółki Arkema SA – tu wzrost osiągnął pułap powyżej 10%. Spółka chemiczna podała, że planuje sprzedać część biznesu związanego z przetwarzaniem winylu, co spowodowało, że analitycy spojrzeli na nią przychylniejszym okiem, a rekomendacje zostały podniesione z „neutralnie” do „przeważaj”.

Duże ryzyko nadal związane jest z europejskim rynkiem długu. Poziomy rentowności obligacji hiszpańskich i włoskich w okolicach 7% skłaniają do ostrożności i większej awersji do ryzyka. Dodatkowo, obawy o kondycję gospodarczą Europy potęgują negatywne emocje inwestorów na rynkach starego kontynentu. Zbiorczy wskaźnik nowych zamówień dla Strefy euro wykazał bardzo mocny spadek, co może przełożyć się na ostre hamowanie produkcji przemysłowej oraz sektorów powiązanych. Wskaźniki PMI już dyskontują gorszą sytuację wśród państw członkowskich.

Z drugiej strony, pozytywne odczyty z niemieckiej gospodarki dają nadzieję, że aktualna sytuacja może skończyć się tylko spowolnieniem ekonomicznym, a nie głęboką recesją. W trzecim kwartale wskaźnik PKB Niemiec zanotował lekkie odbicie przy poziomie 0,5% względem 0,1% w poprzednim okresie, napędzany głównie aktywnością konsumentów i zwiększeniem inwestycji w biznesie. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,8% a inwestycje w dobra trwałego użytku – o 2,9%.

Na rynku widoczna jest duża niepewność. Część inwestorów prawdopodobnie spodziewa się dalszej wyprzedaży akcji spowodowanej wysokim poziomem pesymizmu. Jeśli negatywny nastrój będzie się utrzymywać, rynki mogą testować sierpniowe dołki. Są też inwestorzy, którzy mogą widzieć dobrą okazję do zakupu akcji, ponieważ ostatnie osiem dni przyniosło korektę rzędu 8%-10%, co może wydawać się atrakcyjne z punktu widzenia popytu. Kupujący mogą zostać wsparci zjawiskiem, które często pojawia się pod koniec roku, czyli tak zwanym rajdem świętego Mikołaja.

Marcin Niedźwiecki
Specjalista rynku CFD i Forex, City Index