Ile odkładać na wkład własny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

oszczednosci.250xKomisja Nadzoru Finansowego wydała nową rekomendację S, według której w najbliższych latach będzie się stopniowo zwiększał wymagany wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Aby w 2015 roku zaciągnąć kredyt hipoteczny, trzeba będzie posiadać 10% jego wartości, natomiast w 2017 będzie wymagane posiadanie 20% wartości nieruchomości. Skąd wziąć takie kwoty?

Rodzina, która planuje wziąć kredyt hipoteczny w najbliższych latach już dziś powinna zacząć odkładać na wkład własny. Okazuje się bowiem, że by odłożyć wymaganą kwotę trzeba miesięcznie mieć niewiele mniej wolnych środków niż w przypadku zaciągnięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania o wartości 300 tys. złotych w 2015 roku, trzeba będzie posiadać 30 000zł wkładu własnego.

Oznacza to miesięczną inwestycję na poziomie 1,2tys. zł (przy średniorocznym oprocentowaniu 3%). Gdyby w 2015 roku można było wziąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości, to rata takiego kredytu wyniosłaby około 1,6 tys. zł.
130620.mm.tabele.01.600x569

Nowa rekomendacja KNF powinna dotrzeć więc do wszystkich, którzy dopiero zaczynają planowanie zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Już dziś warto zacząć oszczędzanie większych kwot tak by mieć szansę na uzbieranie odpowiednio dużego wkładu własnego.

Radosław Butryn
Money Makers